Açlık insülin değeri kaç olmalı?

Açlık insülin değeri kaç olmalı?

Pankreas tarafından salgılanan insülin hormonu az salgılandığında ya da normal oranda salgılanmasına rağmen bir etkinlik sağlamaması durumunda şeker hastalığının başlamasına sebep olacak, kişinin yaşam kalitesini bozacaktır. Eğer ki, insülin hormonunda bu denli değişiklik olursa, karbonhidrat, yağ ve protein metabolizması bozuklukları husule gelecektir. İşte bu bozuklukta az önce bahsetmiş olduğumuz diyabet yani şeker hastalığının en önemli sebebidir.

Yapılan insülin direnci tahlillerinden sağlıklı bir insanın açlık insülin değeri 90 mg/dl ‘nin altında ise, hiçbir sorun yok demektir. Bu değer açlık insülin için normal kabul edilmektedir. Ancak diyabetli bir hastanın açlık insülin değeri sağlıklı bir insanınkiyle aynı değildir. Diyabetli hastaların açlık insülin değeri, sağlıklı bir kişiden birazcık yukarıdadır. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak da insülin değerlerinde değişme görülebilir. Mesela 65 yaşın üzerindeki bir kişinin insülin değeri 100 mg/dl nin altında ise normal sayılmaktadır.

Açlık insülin değeri kaçtır?

açlık insülin değeri, açlık insülin değeri kaçtır, açlık insülin değeri nedir, açlık insülin değeri oranları, açlık insülinin değeri kaç olmalı, açlık ülin değeri ne kadar olmalıdır