Astım, Astımın Belirtileri, Astımın Tedavisi

Astım Nedir?

Klinik belirginliğine karşın kesin bir tanımı bulunmayan astım, bir sendrom değil başlı başına bir hastalıktır. Astıma kronik bronş iltihabı ve anfizem eklendiği durumlarda görülmektedir. Aslında her büyüklükte bronşa yerleşen ve yer yer ortaya çıkan, solunum yollarının tıkanmasına dayalı bir hastalık olduğu zaman astımdan bahsedilir. Astım hastalarının ailelerinin yüzde yetmişinde de astım olduğu belirlenmiştir.Astim, Astimin Belirtileri, Astim Tedavisi

Nedenler: Hastalığa neden olan etmenler araştırıldığında ortaya alerji problemi çıkmaktadır. Genellikle duyarlılık bulunan madde belirlenip kişinin bu madde ile ilişiği kesilerek problemi çözümlenir.

Tepkiler: Bir astım nöbeti sırasında çeşitli tepkiler oluşur. Bronşların kapanması tepkisinde alerjiye bağlı olarak gelişen antikor-antijen karmaşası nedeniyle damar genişlemesi ve ödem artışı nedeniyle mukoza şişmesi görülür. Bronş çeper kasları kasılır ve kıvamı koyulaşan bolca bronş salgısı salgılanır. Bu nedenle nefes almak güçleşir.  Şiddetli hava azalması nedeniyle akciğer zorlanır ancak hava almaya devam eder. Anfizem ve soluk darlığı neden olur.

Belirtiler: Hastalar çoğunlukla bu hastalığa apansız yakalanırlar. Hasta bir sıkışma duygusuyla uyanır ve bir kaç dakika içinde yerleşme evresi başlar. Daha sonra hastada az ya da çok şiddetli bir solunum sıkıntısı görülür. Soluk verme yavaş ve gürültülü, ıslık sesi gibi bir hırıltıyla beraberdir. Öksürük en başta görülen ve kuru olan belirtidir.  Ancak 2-3 saat sonra balgam çıkmaya başlar. Az miktarda çıkarılması güç, yoğun ve yuvarlar balgamlar çıkar. Süresi değişkendir ve bu nefes darlığının gerilediğini gösterir.  Genel olarak kişinin nabızı düzenlidir ve atardamar basıncı değişmez.

Tedavi : Astım beraber yaşanılması öğrenilmesi gereken bir hastalıktır. Astım krizi geçirdiği düşünülen kişi hemen hastaneye götürülmeli ve doktor tarafından müdahale edilmelidir. Bu kişilerin astım krizi sırasında kullanması gereken ilaçları daima yanlarında olmalıdır. Alerjiye neden olan ve astımı tetikleyen şey her ne ise bu şey artık kişinin hayatında olmamalı olabildiğinde kişi bu maddeden uzak durmalıdır. İlaçlarını yanında ayırmamalı olabilecek, yaşanabilecek krizlere karşı korumada olmalıdır. Bu kişilerin alkol kullanması ise çok sakıncalıdır. Alkollü içecekler bronş için zararlı özellikler taşımaktadır. Alkol derecesi yüksek içkiler kesinlikle yasaktır.