C Vitaminin Önemi

C vitamini suda çözünen bir vitamindir ve bizi çeşitli hastalıklardan korur. Anti-oksidan olarak C vitamini serbest radikallerle savaşarak vücudumuzu kansere ve kalp hastalığına karşı durur.  Peki C vitaminin vücudumuzdaki görevi nedir ve bize ne gibi yararlar sağlar? Hangi besin maddeleri C vitamini içerir? Hangi hastalıklarda destek olarak C vitamini uygulanır?C Vitaminin Önemi

C Vitaminin Görevleri

C vitamini vücudumuzda bir çok hayati önem taşıyan görev alır. Bu görevlerden bazılarını şöyledir:

  • Kolajen oluşumu,
  • Böbreklerde salgılanan hormonların oluşturulması
  • Folik asit
  • Büyüme, yara iyileşmesi ve doku hasar onarımı
  • Antikor yapımı
  • Demir emilimi ve depolanması

C vitamini Eksikliği:  C vitamini eksikliğinde iskorbüt hastalığı oluşur bu hastalık günümüzde artık çok nadir görülmektedir.  Bu hastalığın tedavisi ihtiyaç duyulan vitaminin sağlanmasıyla çözülmektedir. Uzun süreli hafif eksiklerde ise vücudun kanser ve kalp rahatsızlığına karşı korumasız kalması söz konusudur.

C vitamini bakımından zengin besinler olarak ; domates, patates, pırasa, muz, tatlı patates, üzüm suyu, portakal, lahana, mango, Brüksel lahanası, Yeşil biber, siyah kuş üzümü ve karnabahar  sayılabilir.

C Vitamini Desteği

C vitamini bazı hastalıklarda destek olarak verilir ve bu hastalıklara karşı koruma ile hızlı iyileşme sağlar.

Enfeksiyon: Enfeksiyon hali C vitamini düzeyini düşürdüğü için  enfeksiyon halinde kişilere C vitamini desteği verilir. Yüksek C vitamini desteği enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaktadır.

Cerrahi Müdahale ve Kemik Kırılması:   C vitamini yaraları iyileştirmekle görevli olduğundan önemli bir ameliyat sonrasında yaraların daha çabuk ve sağlıklı iyileşmesi için C vitamini desteği sağlanmaktadır.  Kemiklerin kırılması durumlarında ise kaynamanın sağlıklı olabilmesi için C vitamini hayati önem taşımaktadır.

Anemi: C vitamini demirin depolanmasında görev aldığından anemi hastalığının tedavisinde önemli bir yer tutmaktadır.