Diyabet Hastalığı ve Diyabet Beslenme

Kilonun sağlık için önemli bir faktör olduğu artık açık şekilde anlaşılmıştır. Aşırı kilo, şeker hastaları söz konusu olduğunda özellikle ayrı bir önem taşımaktadır. Şişmanlık, en yaygın olan insüline bağımlı olmayan şeker hastalığı ile yakından ilişkilidir. Şişmanlık genellikle genetik olarak duyarlı olan kişilerde şeker hastalığının gelişmesine neden olan bir etken bir tetikçidir.Diyabet Hastalığı ve Diyabet Beslenme

Pankreas tarafından üretilen insülin miktarı normal kiloda olan bir insan için yeterli olabildiği halde, aşırı kilolu kişilerde insülin talebi daha fazladır. Şeker hastalığı bulunan şişman kişilerde pankreas şeker ihtiyacı karşılayamaz. Bu nedenle kilo kontrolü insüline bağlı olmayan şeker hastalığının önlenmesinde ve tedavisinde büyük önem taşımaktadır.

Diyette tavsiye edilen karmaşık karbonhidrat alımı ve yağların azaltılmasıdır. Şeker hastalığı varsa, kilo kaybetmek gerekiyor, bir diyetisyenden yardım almak gerekeceği gibi genel diyet kurallarının izlenmesi de yeterli olabilir. Şeker hastası olanlar ve olmayanlar bir kaç şeye dikkat ederek kilo verebilirler.

Kaloriler; Başarılı bir rejim için besleyici ve doyurucu bir diyet temele alınmalıdır. Hafif bir kalori azaltımı ile günlük ihtiyacın yaklaşık 500 kalori aşağısında kalori almak kilo vermek için yeterli bulunmaktadır. İstediğiniz kiloya ulaştıktan sonra kalori miktarını eski haline getirebilirsiniz ancak kilonuzu korumak için beslenmenize dikkat etmeye devam etmelisiniz. Yağlar ve Karbonhidratlar; Yağ tüketiminizi, günlük kalori tüketiminizin yüzde 35’inin altına düşürün. Yediklerinizin yarıdan fazlası karbonhidratlar bakımından zengin olmalıdır. Lif; Taze meyve ve sebzeler, tahıllar ve hububatlar dahil olmak üzere, karmaşık karbonhidratlar açısından zengin bir diyette, kalori oranı görece düşük, lif oranı yüksek olmaktadır. Basit karbonhidratların  ve şeker yüzdesi yüksek meyvelerin tüketimini azaltın.