Diyabete Bitkisel Çözüm

images (1)Her birimiz tıbbın yeterli olmadığı konularda alternatif tıp denilen bitkilerle bize iyi gelecek olan şeyler bulmaya çalışırız, bu konuda derin araştırmalar yaparak bu işin üstesinden gelmek isteriz belki de bu duruma diyabet hastaları da böyle bakıyordur diyerek bununla ilgili bilgiler vermek istedik. Diyabet kan şekeri ile karakterize karbonhidrat yağ protein metabolizmasının kronik bir hastalığıdır ve insülin yetersizliği ile ortaya çıkan bir işlev bozukluğudur. Diyabet ve diyabetik komplikasyonlar için pek çok bitkisel ilaç vardır bunlar arasında:

Akasya arabica: Özellikle Hindistan tüm doğasında bulunur. Bu bitki özü serbest bırakılmak için salgılatıcı olarak hareket ederek insülin salgılamasını başlattığı deneylerle gösterilmiştir.

Aegle marmelos:  yapraklarından elde edilen sulu ekstre sindirim sistemini geliştirir ve kandaki şeker seviyesini ve üre serum kontrolünü düşürür.

Soğan: soğan antioksidan içeriğinin yansıra diyabetik hastalara 50 gram soğan suyu kan şekerinin önemli ölçüde kontrol altına alınmasının yanı sıra önemli ölçüde glikoz düzeylerini de kontrol altına aldığı gözlemlenmiştir.

Sarımsak: Sarımsak ile beslenmiş diyabetik tavşanlarda  insülin önemli ölçüde artmış, serbest amino asit içeriği ve açlık kan glikozu azalmıştır. Sarımsak yağında insülinden daha iyi kontrol edilen bir lipit amino asiti vardır bu da diyabetik durumları en aza indirdiği göstermiştir.

Aloe Vera: uzun bir süredir çok amaçlı tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Yapılan deneylerde diyabet semptomlarından biri geç yara iyileşmeleri Aloe Vera ile tedavi edilmiştir.

Acı Kabak: Hindistan ve diğer ülkelerde yaygın anti diyabetik bir madde olarak kullanılır. Acı kabağın tohum, yaprak ve bitki özleri diyabetik pastalar uygulanmış ve gözle görülen sonuçlar yaratmıştır.