Diyabette Besinlerin Önemi

seker-hastalari-cikolata-yiyebilir-miDiyabet bir rahatsızlıktır ve bu rahatsızlık durumunda dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır. Bu unsurlardan birisi de sağlıklı beslenmedir her şeye dikkat edilmesi gerekir. Diyabet hastalarını her türlü durumları kontrol altında olmalıdır. Diyabetli bireylerin beslenme tedavileri yaşına, boyuna, vücut ağırlığına, fiziksel aktivite durumuna, sosyoekonomik durumuna ve beslenme alışkanlıklarına göre diyetisyen tarafından hazırlanır. Beslenme programı kişiye özeldir. Beslenme durumu kişiye özeldir ortak bir program oluşturulamaz. Diyabetli bireylerin yeterli ve dengeli beslenmeleri tüm besin öğelerinden önerilen miktarda enerji gereksinimlerine göre almaları gerekir.

Besinleri alınması gereken miktarları diyabet hastalarına göre uyarlarsak karbonhidrat; Diyabet hastası bireye karbonhidrat kaynağı olarak önerilen besinler; tam taneli tahıllar, Ekmek, kuru baklagiller, sebzeler, meyveler ve süttür.Posa; kan şekerini yaş yükseltir, insülin ihtiyacını azaltır, proteinler; diyabet vücudun protein gereksinimini etkilemez, önerilen miktarlarda alınması gerekir, ancak diyabete bağlı böbrek problemleri gelişmiş ise diyetle protein alımının sınırlandırılması gerekir.Alkol;diyabet iyi kontrollü olduğunda besinlerle ve orta düzeyde alkol kullanımı kan glikoza düzeyini etkilemez

Öğün sayısı ve zamanı da bu konuda çok önemlidir. Yemeklerin miktarı ve cinsi kadar tüketim zamanları da büyük önem taşır. Bu konuda yapay tatlandırıcı ve diyet ürünlerini de bilinçli kullanmak gerekir enerji içeren tatlandırıcıların bulunduğu yiyecekler diyetisyene danışmadan tüketilmemelidir. En önemli nokta ürün içeriğinin enerjisi ve kullanılan tatlandırıcının cinsidir çoğu diyet ürününün karbonhidrat içeriği düşük yağ içeriği fazladır.