Diyabette Hamilelik ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

indirUzmanlar diyabetle yaşamayı bilen düzenli kontrol edilen bu hastalığı tamimiyle kontrol altında tutabilen diyabetlinin sağlıklı bir bebek sahibi olmaması için hiçbir neden yoktur. Aslında diyabette hamilelikte bilinmesi gerekenler şunlardır: Diyabet anne karnındaki çocuğu birçok yönden etkilese de diyabet bulaşıcı bir hastalık değildir. Bebeğe direk olarak geçme olasılığı yoktur. Diyabete bağlı olarak düşük, ölü doğum, erken doğum riskleri artabilir.

Ancak uzmanlar şu durumu şunu öneriyor. Diyabeti olan kadınların gebe kalmadan birkaç ay önce özel takip ve tedavi programına alınarak, gebeliği sırasında diyabet ortaya çıkan kadınların ise yine düzenli takibin yanı sıra kişiye özel egzersiz ve özel egzersiz ve özel beslenme planı ile sağlıklı bir bebek dünyaya getirebileceğini sözlerine ekledi ve iyi bir gebelik sonucun ulaşmak için gerekli şart kan şekerinin takibinin yakından çok yakından sıkı bir şekilde kontrol altında tutulması gerekir bu amaçla gerek duyulursa insülin de kullanılmalıdır. Annenin kullanacağı insülin bebeğe geçmeyeceği için oldukça güvenlidir.

Tanı ve tedavi çok önemlidir. Bu sayede olan gelişmeler sayesinde artık binlerce diyabetik kadın problemsiz bir gebelik geçirerek sağlıklı bir bebek sahibi olabilmektedir. Bu tip gebeliklerde dikkat edilmesi gereken en büyük konu düzenli doktor kontrolü ve özel beslenme planı ile tedavi programına uymalarıdır. Gebelik şekeri saptanan gebelerin doğumdan 6 hafta sonra 75 gram şeker yükleme testi yaptırmaları gerekmektedir. Zira bu grup uzun dönem içinde diyabet ve glikoz intolaransı geliştirmeye adaydır.