Gebelik ve Sonrasında Vücut Bakımı

Hamilelerde en sık rastlanan sorunlar ciltte lekelenme, kılcal damarlarda belirginleşme, vücutta kilo alımı ile paralel olabilen çatlaklar, cilt sarkmaları, varisler veya dolaşım problemleri olmaktadır.

Hamilelik sırasında vücut, bebek ve anne için kendinde bir takım değişiklikler yapmak zorundadır. Bu sırada kan dolaşımı hızlanmakta, ilk 3 ayda bile kan hacminde 1-1.5 litre artış olmaktadır. Bu durum, hamilelerde baş dönmesi olarak ve bazen de çarpıntı şikayetleriyle kendini belli eder. Dolaşımın hızlanması, ciltte bazen flushing dediğimiz kızarma ataklarını tetikleyebilir, ancak geçicidir. 8-9. haftalara doğru artan hormonlarla doğrudan ilişkili olarak akne benzeri sivilcelerde artış olabilir, çoğunlukla bu da geçicidir.

Hamilelik süresince değişen hormonlara bağlı olarak genetik olarak yatkınlığı olan kişilerde vücutta tuz tutulumuna bağlı ödem olabilmekte bu da selülitli görünüme neden olmaktadır. Selülitin tedavisi için ilk 3 aydan sonra bazı peeling etkili ürünler ile duşta lifle masaj yapılabilir. İçilen su oranını arttırmak ve yürüyüş yapmak da iyi gelecektir.

Bu dönemde ister istemez kilo alınmaktadır. Ancak hamilelik bir hastalık değildir, aksine vücut için yeniden yapılanmadır. Bu dönemde kontrollü olarak kilo almak ilk dikkat edilmesi gereken şeydir. Şayet hamilelik sırasında herhangi bir sorun varsa ve dinlenmek önerilmişse o zaman yürüyüş bile yapıalamadığı için daha fazla kilo almak mümkün olabilmektedir. Bu durumda ciltte aşırı gerilmeler yüzünden çatlaklar ve sarkmalar ortaya çıkabilmektedir.

Çatlakların oluşmasında en önemli rol genetik yapımızdadır. Çünkü fazla kilo almadığı halde çatlak sorunu olan kadınlarımız da vardır. Ancak alabileceğimiz önlemler arasında cilde uygulanan masajın önemi büyüktür. Çünkü bu sayede hücrelerin uyarılmasıyla kollajen liflerin sentezlenmesi tetiklenebilmektedir. Banyolar sırasında sürülen badem yağlarından faydalanılabilir, ilk 3 aydan sonra çatlak oluşumu önleyici kremlere başlanabilir.

Özet olarak hamilelik sırasında alınabilecek önlemler;

  • Sabahları mutlaka yüze ve boyuna güneş koruyucu içerikli bir krem sürmek (melasma açısından
  • Bol sıvı tüketmek
  • Yeterli uyku almak
  • Düzenli yürüyüş yapmak
  • Duşlar sırasında bacaklara lif ile hafif peeling yapmak
  • Her gün karın ve basen bölgesine nemlendirici krem sürmek
  • Akşamları ayakları dinlendirmek ve dolaşıma iyi gelebilecek diğer önlemleri almak