A’dan Z’ye Gece Yemek Yemek

Yirminci yüzyılın ortalarında Amerikan bir psikiyatrist, gece yeme alışkanlığını ‘aşırı yeme bozukluğu’ türünde tanımlayarak bir ilke imza attı. Artık ‘gece yemek yemek’ eşittir ‘aşırı yeme bozukluğu’ demekti! Bu tanımda gece yemek yeme bir sendrom/hastalık olarak lanse edildi, yani kişi toplamda alması gereken kalori düzeyinin yüzde 25’inden fazlasını gece öğününde alırsa ‘aşırı yeme bozukluğu’ kategorisinde yer alacaktı.

Bu tanım, gece yemek yeme konusunda bir milat ve devrimdi. İşin ciddiyetini ortaya koymak adına birçok araştırma yapıldı ve gece yemek yemenin ne kadar yaygın olduğu gün yüzüne çıktı. Meselâ bu bağlamda yapılan birçok araştırmadan yalnızca birisi, İngiltere’de yüz kişiden ikisinin gece yemek yeme sendromuna sahip olduğunu ortaya koydu.

Peki, gece yemek yemek zararlı mıdır?

Gece yemek yiyen kişilerde birçok hastalık riskinin arttığı bilinen bir gerçek. Bu hastalıklardan bazıları obezite, diyabet ve reflü.

Bunla da sınırlı değil! Gece yemek yiyenlerde depresyon ve uyku bozukluğu da yaygın bir biçimde görünüyor.

Gece yemek yemenin zararları hakkında hâlâ kuşkularınız mı var? Öyleyse okumaya devam edin.

Bir çalışmada gece yemek yeme konusunda sorunları olan kadın ve erkek hastaların gece yemek yeme alışkanlıklarının azaltılmasın amaçlanmış.

10 seansta gece atıştırmalarından vazgeçen hastaların 10 hafta sonunda 3.5 kilo verdiği ve daha az depresif olduğu saptanmış.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta da şu; gün içinde anormal beslenmeyen bireylerde gece yemek yemek zararlı olarak görülmekte.

Eğer intermittent fasting ya da bölünmüş beslenme programları uyguluyor ve de öğünleriniz gece saatlerine denk geliyorsa bir sorun yok zira gün içinde kalori alımını tamamlamıyor ve gece öğünü için kendinizi hazırlıyorsunuz demektir.

Bu tip beslenmelerde kalori alımını aşmadığınız ve bir düzene tabi beslendiğiniz için gece yemek yemekte serbestsiniz…