5 Dakikalık Çay Depresyonu Azaltıyor!

Mevsimsel depresyon en sık kışın görülmektedir. Yağışlı ve bulutlu hava şartları nedeni ile güneş ışığının eksikliği beyinde, mutluluk hormonu ve ciltte D vitamini üretimini azaltmaktadır.

Çalıştığıız ortamın mümkün ise gün ışığını bol miktarda alacak şekilde konumlandırılması gerekmektedir. İşe gidip gelirken vasıtadan bir durak önce inerek gün ışığında güneş gözlüğü takmadan yürümek kışa uyum sağlamamızı da kolaylatırmaktadır. Uzmanlar, iyimse arkadaşlar ile vakit geçirmenin, hobiler ile meşgul olmanın, sosyalleşmenin depresyon riskini azalttığnı belirtmektedir.  Güneş yardımı ile cildimizde üretilen D vitamini, bağışıklık sisteminin 20’ye yakın antibiyotik benzeri silah üretimini de sağlamaktadır. Özellikle yazın yeterli güneş görmeyen yada tatil yapamayanlar, havalarında soğuması ile birlikte virüsler ile oluşan grip benzeri hastalıklara çok daha kolay yakalanıyor ve zor iyileşmektedirler.

Bu kişilerin hekimlerine başvurarak kanda D vitamin seviyelerini ölçtürerek tkviye almaları da gerekmektedir.  Aynı zamanda egzersiz olmayan bir yaşamda düşünülemez. Gün içerisinde 2 saatten fazla TV seyretmek kalp hastalığı riskini 2 kat arttırmaktadır. Evde yada işte oturarak zaman geçirenlerin diyabet ve kalp hastalığı riski 2 kat artıyor ve 30 dakikalık egzersizin dahi faydasını görmemektedir. 1 -2 saatta bir 2 dk kalkarak yürümek gerekmektedir.  Düzenli egzersiz meme ve kolon kanseri riskini %25 ile 30 azaltmaktadır.

Üşüme pek çok insanı tatlı yemeye sevk etmektedir. Buysa kilo almaya neden olmaktadır. Cilt altı yağ dokusunun artışı üşümeyi azaltsa da kilo fazlalığının getireceği hastalıklar uzun vadede sorun olmaktadır. Mevsimsel ısı farkına uyum sağlamak için de haftada en az 3 gün dışarıda 30 ile 40 dakika yürüyüşe çıkmak gerekmektedir. Egzersiz ayrıca mevsimsel depresyon riskini de azaltmaktadır. Vücuda mutluluk hormonu ve ağrı kesici madde ürettirmektedir. Serin havada yapılan egzersizin daha çok kalori yakmayı sağladığı gibi soğuğa dayanıklılığı arttırdığı da bilinmektedir. Japonya’dan bir araştırmaya göre, ormanda 2 saatlik yürüyüş bağışıklık hücrelerinin kısa sürede artmasını güçlenmesini de sağlamaktadır.

Egzersize zaman ayırmayacakların alışverişe yürüyerek gitmek, asansör yerine merdiven kullanmak gibi aktiviteler yapması da faydalı olabiliyor. 10 dakikalık günde birkaç sefer de yapılacak aktivite de benzer etki göstermektedir. Dğzenli egzersiz yapanlar soğuk algınlığı ve gribe yüzde 50 daha seyrek yakalanmaktadırlar. Yakalandığında kendini yorgun hissetmiyorsa egzersize devam etmekle de yüzde 30 çok daha çabuk iyileşmektedir.