A Vitamini ve Beslenme

A vitamini sağlımız açısından -tüm diğer vitaminler gibi- çok önemlidir. Bu vitamin göz ve cilt sağlımız açısından büyük roller oynar. Bu vitamin yağda çözünür ve karaciğerde depolanır.  Ancak vitaminler ve mineraller vücudumuz tarafından üretilemez ve ancak düzenli bir beslemeyle ihtiyacımız olan tüm vitaminleri alabiliriz. Peki A vitaminleri hangi besinlerde bulunur ve faydaları nedir? Eksikliği halinde ne gibi belirtiler görülür?A Vitamini ve Beslenme

A Vitaminin Faydaları

A vitamini göz hastalıklarına karşı koruma sağlar. En önemlisi gece görmeye yardımcı olan göz pigmentlerinin oluşumuna katılmasıdır. Böylelikle bizi gece körlüğünden korur.  Bunun yanında cilt, burun, boğaz sağlında da koruma sağlar. Kemik gelişiminde, cenin büyümesinde ihtiyaç duyulan vitaminlerdendir.

A Vitamini İçeren Besinler

Kuzu ciğeri, havuç, peynir, çedar, yumurta, süt, yoğurt, margarin, tereyağı, uskumru, sardalye ve yeşil sebzelerde bulunur. Bu vitaminin yağda çözünmesi nedeniyle bu sebzeleri ve besinleri pişirmek için kızartma önerilirmez. Kızartma yapıldığı taktirde A vitamini yağda çözülecek ve geriye vitamin açısından fakir bir yemek kalacaktır.

A Vitamini Eksikliği

A vitaminin eksikliği durumunda cilt problemleri gözlenir. Cilt sorunları yaşıyorsanız, bu A vitamini eksikliğine dayanıyor olabilir. A vitamini bakımından zengin yiyecekleri beslenme programınıza katarak bu problemlerden kurtulabilirsiniz.  Eksikliğin belirtilerinden biri de solunum ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı savunmasızlıktır. Kolay hasta oluyorsanız bu da A vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.