Arpacığa Ne İyi Gelir?

Şüphesiz ki hepimiz için en değerli organlarımızdan biride gözlerimiz olmuştur. Dış Dünya’yı görerek algılamamızı sağlayan gözlerimiz aynı zaman da günlük işlerimizi yapabilmemiz, yürümemiz, koşmamız için olmazsa olmaz organlarımızdan biridir. Ancak kimi zaman gözlerimizde oluşan bazı problemler bu durumdan etkilenerek kendimizi iyi hissetmememize neden olur. Zaman zaman toplumda sıkça rastladığımız ve göz sağlığı konusunda bizi tedirgin eden durumlardan biride gözde oluşan arpacık olmuştur.

Görüntü olarak bizleri rahatsız eden arpacık gözün alt ya da üst kapağında oluşan belirli büyüklükte ki şişliğe verilen isimdir. Genellikle gözün enfeksiyon kapması nedeniyle oluştuğu söylenen arpacık bu nedenle birçok kişide görülen ve toplumda sık sık karşılaştığımız hastalıklardan biridir. Ancak geçici bir dönem oluşan bu sorun belirli zaman sonra kendiliğinden geçebildiği gibi kimi zaman ise doktor kontrolü altında ya da basit cerrahi yöntemler ile tedavi edilebilmektedir.

Kimi zaman herhangi bir ağrısı olmayan arpacık kimi zaman ise kişilerin ağrı çekmesine neden olabilmektedir. Ancak arpacık konusunda birtakım önlemler alabilir ya da en azından arpacık ağrısını dindirmek için bazı önerileri dikkate alabilirsiniz. İşte arpacık konusunda yapmanız gereken bazı uygulamalar;

– Bir süre makyaj yapmayın ve tüm kozmetik ürünlerinden uzak durun.

– Ufak bir pamuğa 2 ya da 3 damla kadar kekik yağı damlatın ve arpacığın olduğu bölgeye sürün.

– Eğer lens kullanıyorsanız geçici bir ara lens kullanmayı bırakın ve gün içerisinde sık sık yüzünüzü yıkayarak daha fazla enfeksiyon kapmamaya özen gösterin.

– Patatesi rendeleyin ve arpacığın olduğu bölgeye bastırmadan koyun ve üzerini örtün. Her gün bu uygulamayı 4-5 defa uygulayabilirsiniz.

– Gün içerisinde arpacığın olduğu bölgeye 15 dakikalık 5-6 defa sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Bu şekilde bir miktarda olsa şişliğin azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

– Papatya çayını demleyin ve ılımasını sağlayın. Ilık hali ile pamuk parçası ile arpacık olduğu bölgeye uygulayın. Yine papatya çayı gibi ekinezya çayını da aynı şekilde demleyerek aynı yöntem ile uygulayabilirsiniz.

– Bunun dışında arpacık şiddetli ağrı gösteriyor, görme sorunu yaşıyorsanız en kısa zaman da doktorunuza giderek muayene olmayı ihmal etmeyin.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

arpacık, arpacık nedir, arpacık nasıl geçer, arpacık nasıl olur, arpacığa ne iyi gelir, arpacık tedavisi, göz sağlığı, göz bakımı, göz hastalıkları, gözde oluşan hastalıklar, it dirseği, it dirseği nedir, it dirseği nasıl geçer, gözde oluşan hastalıklar, göz sağlığı ve göz bakımı