B Vitaminleri ve Eksikliklerine Bağlı Sorunlar

B vitaminleri suda çözünen vitaminlerdendirler ve besinlerde bir arada bulunmaktadırlar. Bu vitaminler diğer vitaminler ve mineraller gibi vücut tarafından üretilemediği için besin yolluyla alınmaları gerekir. B vitaminlerinin eksikliklerinde çeşitli klinik semptomlar gözlenir, multi-vitamin desteğiyle kayıp yerine koyularak düzeltilebilir.  Hangi besinler B vitaminlerini bakımından zengindir ve eksikliklerinde nasıl sonuçlar oluşmaktadır, semptomlar neler olur? B Vitaminleri ve Eksikliklerine Bağlı Sorunlar

B1 (TİAMİN) 

Alkol kullanımı B1 vitamini kaybına neden olduğu belirlenmiştir. B1 eksikliğinin ciddi boyutlarla ulaşması durumunda beriberi adı verilen bir hastalık oluşumu yaşanır.  Bu hastalık hızla tedavi edilmezse ölümcül hale gelmektedir. Beriberi hastalığında kalbe akciğerlere zarar veren su birikmeleri görülmektedir. Eksikliğin hafif olduğu durumlarda ise belirgin olarakyorgunluk, halsizlik ve depresyon hali görülmektedir.

Bulunduğu besinler: yumurta, kepekli ekmek,maya özü, yoğurt, çedar, peynir,pirinç, patates,zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıl, kümes hayvanları..

B2 (RİBOFLAVİN) 

B2 vitamini eksikliği halinde  ağız içi yaralar ve dil hastalıkları görülebilmektedir .Dudaklarda ağrı ve yanma hissi oluşmaktadır.  Hayvansal besinler B2 bakımından zengindirler. Hayvansal besin tüketmeyenler özellikle vejetaryenler B2 vitamini eksikliği riski taşımaktadırlar.

Bulunduğu besinler: buğday özü, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllar,kümes hayvanları, az pişmiş biftek, süt, yoğurt, peynir, çedar, kuzu ciğeri ve yumurta…

B3(NİYASİN)

Niyasin  eksikliği ölümcül pelagra hastalığı oluşmasına sebebiyet verir. Pelagra hastalığında sinir sisteminde sıkıntılar ve cildin güneş gören yerlerinde simetrik yaralar gelişebilir.  Bu hastalık tek tür besin ögesini ön plana çıkaran kültürlerde sık gözlemlenir. Örneğin sadece mısıra dayalı bir bir beslenme programı seven bir topluluk gibi.. Eksikliğin ciddi boyutlarda olmadığı  durumlarda ise depresyon, halsizlik ve yorgunluk hali gözlenir.

Bulunduğu besinler: çekilmiş kahve,peynir, çedar, kümes hayvanları, az pişmiş biftek, et ve et ürünleri, süt, yoğurt ve yumurta..

B5 (PANTOTENİK ASİT) 

B5 eksikliğini bir hastalığa neden olduğu söylenemez ancak sinir sisteminin çalışmasında ve bazı antikorların oluşmasında görev aldığı için eksikliği sinir sisteminde bazı sorunlara neden olur. Eksikliğinin belirtileri baş dönmesi, halsizlik, baş ağrısı ve asabiyet olarak belirtilir.

Bulunduğu besinler : Maya özü, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıl, tavuk, fındık, bira mayası ve buğday kepeği bolca B5 vitamini bulunur.

B6 ( PİRİDOKSİN) 

B6 vitamini eksikliğinde ağız, burun ve göz çevrelerinde çeşitli belirtiler pullu kabuklu ve yağlı bir cilt gözlemlenir. Ciddi eksiklik durumlarında beyaz kan hücrelerinin sayısının azalmasına bağlı bir tür anemi oluşumu gibi ciddi sorunlar oluşmaktadır.  B6 eksikliği adet dönemi gerginlik sıkıntıları , yol tutmalarına karşıda destek olarak kullanılmaktadır.

Bulunduğu besinler:  Tüm bitkisel ve hayvansal besinler B6 bakımdan oldukça zengindir. Özellikle buğday özü, hindi, yumurta,muz, tavuk ve balık…

B12 (KOBALAMİN) 

B12 kobalt içeren bir vitamindir ve ölümcül bir anemi türünü engellemektedir. B12 eksikliğinde  -B12′nin koruma sağlama görevinde olduğu-ölümcül bir tür anemi ortaya çıkar. Bu durum kırmızı kan hücrelerinin azalmasıyla ve büyümesiyle gözlemlenir.  Eksiklik belirtileri çok belirgin bir şekilde ortaya çıkmadığı için tedavisi gecikebilir ve gizli geliştiğinden ciddi ve geri dönülemez nitelikteki nörolojik hasarlara neden olur. B12 eksikliği  tehlikesi altında olan genellikle anemiler, katı vejetaryenler  gibi B12 vitamini alımında sıkıntı yaşayan insan gruplarıdır.

Bulunduğu besinler: kuzu ciğeri, balık, biftek, kuzu eti,tavuk , yumurta, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıl,maya özü.. B12 vitamini hayvansal besinlerin dışında besinlerde bulunur.