Bahar(Polen) Alerjisi Nedir?

Havaların ısınması ile birlikte birçok kişide görülen bahar diğer bir adıyla polen alerjisi şikayetleri de kendini göstermeye başlamıştır. Genellikle polenlerden kaynaklandığı için birçok kişi tarafından polen alerjisi olarak bilinen bahar alerjisi, alerjik nezle, göz alerjisi ve astıma neden olabiliyor. Bahar alerjisinin başladığı süreci incelemek gerekirse mart ayıyla birlikte öncelikle ağaç polenleri ortaya çıkar. Mayıs ve Haziran ayında çimen polenleri ve temmuz ayından sonra ise yabani ot polenleri ortaya çıkar. Çeşitli polenlerin çoğalması ile birlikte bazı kişilerin vücutları polenlere karşı alerji geliştirir. Bu kişiler polenle karşılaşınca vücutları bazı belirtiler ve şikayetler ortaya çıkar.

Polen; bitkilerin döllenme olayını gerçekleştirebilmesi için havaya rüzgar veya böcekler yardımıyla yaydıkları farklı ağırlık ve büyüklükteki minik parçacıklar verilen isimdir. Kızıl ağaç, fındık ve huş ağacı yaydıkları polen nedeniyle polen alerjisini en çok tetikleyen bitkilerin başında gelmektedir. Bu ağaçların dışında çimen türleri ve meyve bahçeleri, küf mantarı ürüme organlarıda polen oluşmasını ve polen alerjisinin ortaya çıkmasına neden olur.

Birbirinden farklı belirtiler gösteren polen alerjisi kişilerin bu durumdan fazla rahatsız olmasına, günlük hayattaki işlerini gerçekleştirememesine kadar neden olmaktadır. Özel bir tedavi ya da ilaç kullanılması gerekmeyen polenlerin mevsiminden sonra yok olması ile birlikte kendiliğinden geçen polen alerjisi olması içinde özel bir neden yoktur. 

Bahar yani polen alerjisinin bazı belirtileri ise şöyledir;

– Sık nezle,
– Burunda tıkanıklık
– Arka arkaya hapşırma ve huylanma,
– Burunda kaşıntı,
– Damakta kaşıntı,
– Kulakta kaşıntı,
– Sık burun kanaması
– Gözlerde sulanma,
– Gözlerde kaşınma,
– Sık öksürük,
– Nefes sıkışması gibi astım belirtileri bahar alerjisinin en önemli belirtileridir. Bu gibi belirtiler polen alerjisinin sık rastlanan belirtilerinden biridir. Fakat bu durumun tam olarak tespit edilmesi için doktor muayenesi olmanız daha sağlıklı bir yöntemdir.

Bunun dışında polen alerjisi bulunan kişilerin;
–  Polenlerin gün içinde havada en yoğun olduğu ev havalandırılmamalı ve bu saatlerde çok fazla dışarı çıkmamaları daha iyi olur.
– Polenlerin çamaşırlara yapışmaması için bu saatlerde çamaşırlar dışarı asılmamalı.
– Yatmadan önce, vücudunuza yapışan polenlerden kurtulmak için duş almanız da fayda vardır.
– Güneş gözlükleri gözdeki rahatsızlıkları azaltıp ve polenlerin göze ulaşmasını engelleyebilir.
– Özellikle astım hastaları polenlerin yoğun olduğu zamanlarda dışarı çıkarken maske kullanmaları gerekir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

bahar alerjisi, polen alerjisi, bahar alerjisi nedir, polen alerjisi nedir, bahar alerjisinin belirtileri, polen alerjisinin belirtileri, nezle, polen nedir,polen mevsimi ne zaman, polen nasıl oluşur