Bebeklerde Kabızlık ve Kabızlığı Önleme Yolları

Özellikle yeni doğan bebeklerde ve küçük çocuklarda kabızlık problemi ile sıkça karşılaşırız. Bebeklerin ve çocukların kabız olmasında bazı nedenler yatar. Öncelikle çocuğunuzun tuvalet alışkanlığını mutlaka takip edin. Genellikle yeni doğan bebeklerde görülen kabızlık sonucu, birkaç gün tuvalet yapamama, sert kıvamda tuvalet yapma, tuvalet yaparken ağlama ve bir miktar görürseniz mutlaka doktora götürmelisiniz.

Bebeklerde Kabızlığın Nedenleri Nelerdir?

Sadece anne sütü ile bebeklerin kabız olması çok görülmez. Çünkü anne sütü oldukça yağlı olması sebebiyle bebekler tuvaletlerini rahat yapabilirler. Hatta tuvaletini yapabilmesi için 7-8 gün bile beklenebilir bu normal bir durumdur. Özellikle emziren annelerin kabız olmaması önemli, çünkü kabız olan anne bebeğide etkiler ve kabız olmasına neden olur. Fakat bebek mama alıyorsa kabız olması normaldir. Çünkü mama inek sütü proteinlerinden oluşuyor. Farklı bir yapıya sahip olan bu proteinin hazmı zor ve bu sebeple kabız olmak daha olası. 

Kabızlık Bebek Büyüdüğünde de Devam Eder mi?

Çocukların kabız olmasındaki en büyük neden beslenme alışkanlığıdır. Eğer büyüyen bebek hazır gıdalar ve içecekler tüktiyor, karbondidrat ağırlıklı besleniyorsa, fazla miktarda süt içiyorsa kabız olması normaldir. Genetik faktörlerin dışında bebeklerin büyüyünce kabız olacakları kesin bir ifade değildir.

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Önlenir?

Öncelikle lif içeren besinler ile beslenme ve bol sıvı tüketmek kabızlığa engel olacaktır. Fakat hala anne sütü ile beslenen bebeklere anne sütü dışında ek bir besin verilmesi doğru değildir. Ek besine geçen bebekler ise rahatlıkla su tüketebilirler ve bu şekilde kabız olma olasılığı azalır. Öğün aralarında verilecek suya ek olarak püresi ile beraber sıkılmış erik suyu, elma suyu, armut suyu, şeftali suyu verilebilir. En az 4 aylık olan bebekler günde 60-120 ml meyve suyu alabilir. 4-8 aylık bebekler ise meyve suyunu 180 ml’e kadar tüketebilir. -Pirinç unu yerine tam tahıllı katı gıdaların tüketilmesi de ek lif sağlayacak, kaka içinde su tutulmasına yardımcı olacaktır. 

Doğru beslenen ve çocukların dışında kabızlık görülmesi durumunda, bitkisel fitiller kısa dönemde kullanılabilir. Bağırsak düzenleyici prebiyotik ve probiyotik damlalar denenebilir. Bazen de mamanın değiştirilmesi işe yarayabilir.

 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

bebek sağlığı, çocuk sağlığı, bebeklerde kabızlık nedenleri, bebeklerde kabızlığı önlemek için ne yapmalı, bebeklerde kabızlık nasıl olur, bebeklerde kabızlık neden olur, kabızlık, kabızlık için tedavi yöntemleri