Börek Kilo Aldırırmı?

Börek Kilo Aldırırmı?

Börek,  Türk kültüründe yeri oldukça yaygın olan hamurlu bir yiyecektir. Fakat börekler yapılış itibariyle  fazla unlu ve yağlı oldukları için kalori değerleri oldukça yüksektir. Normalde yenilmesi bile kilo aldıran bu yiyecek uzmanlarca diyet serüvenlerinde kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir.

börek kilo aldırırmı

Bir çok kişide kilo alma nedeni  olan beyaz un ve yağ burada da kendini göstermektedir. Özellikle hanımların günlerinde, pazar kahvaltılarında, ara sıcaklar için sofralarımızdan eksik etmediğimiz börekler tam bir kalori deposudur.Aşırı tüketildiğinde şişkinlik, hazımsızlık, kabızlık ve kilo alma gibi problemlere neden olur. Vücuda alındıktan sonra yakılması bakımından zor bir yiyecek olan börekler insan vücudunda kilo ve yağ olarak yer edecektir.

börek kilo aldırırmı

Beyaz un ve yağ özellikle karın bölgesinde oluşan kalıcı yağların temelini oluşturmaktadır. Uzmanların uzak durulması için uyarılarda bulunduğu üç beyazlardan olan un ve tuz böreklerde yoğun olarak bulunmaktadır.Beyaz ekmek yiyerek sadece midemizi dolduruyoruz. Kalbimizi, midemizi, bağırsaklarımızı, kısacası bütün sindirim, boşaltım ve dolaşımla ilgili organlarımızı boş yere yoruyor ve sonucundan hiç bir faydalı metabolizmamıza yarar ürün elde edemiyoruz. Bu nedenle böreğin kilo sorunu yaşayan kişiler tarafından  tüketilmemesi daha doğru olacaktır. Ayrıca kilo probleminizin olmaması böreğin size faydalı olacağı anlamına da gelmemektedir. Bunu da asla unutmamak gerekir.

börek kilo aldırırmı

Börekler çeşitlerine göre ve iç malzemelerine göre kalori anlamında değişik değerlere eş değerdirler. 150 gram yani 1 porsiyon ölçüsünde kalori değerlerine bakacak olursak :

Patatesli Börek: 262 kalori

Peynirli Börek: 260 kalori

Kıymalı Börek: 280 kalori

Ispanaklı Börek: 230 kalori

Çi Börek: 350 kalori

Avcı Börek : 259 kalori

Kol Börek: 250 kalori

Paçanga Börek : 360 kalori

Sigara Börek: 311 kalori ( yağda kızartma)

Sigara Börek: 230 kalori ( fırında)

Su Börek: 230 kalori

Gül Börek:  250 kalori

börek kilo aldırırmı

Diyette börek tüketilmesi önerilmemektedir.  Kalorisi bir hayli yüksek olan böreklerin diyette tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Ancak çok yemek istiyorsanız porsiyonlarınızı küçülterek düşük kalorili sebzelerden yapılmış börekleri tercih edebilirsiniz. Aksi halde zayıflama sürecinde börekler kilo aldırır. İçine konulan malzemeler (kıyma, et, yağ vb.) malzemeler böreğin kalori değeri artarak kilo almanıza neden olacaktır. Sebzeli börekleri tercih etseniz de porsiyon konusunda cimri davranmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca her gün değilde ara da sıra da tüketmenizde sizin faydanıza olacak bir davranıştır.