Bu Belirtileriniz Varsa Diyabete Dikkat

indirHerkes beslenmesine ve sağlığına çok dikkat etmelidir ve bu konu ile ilgili, en çok dikkat etmesi gereken grup ise herhangi bir rahatsızlığı olanlar olmalıdır. Bu rahatsızlıklardan birisi olan diyabet ise belki de en çok dikkat etmesi gereken gruplar arasındadır. Diyabet her yaşta ortaya çıkabilir yaşam boyu sürebilir ve tedavi edilmesi gerekir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde hızla devam eden bir rahatsızlıktır. Maalesef erken tanı, iyi bir tedavi durumu oluşmazsa ciddi organ kayıplarına neden olabilecek bir rahatsızlıktır.

Kimler Risk Altında:

Beden kite endeksi 25 üstünde olanlar ve bel çevresi, kadınlarda 80, erkeklerde 95 ten geniş olanlar.

Birinci derecede akrabalarda diyabet öyküsü olanlar  (anne, baba, kardeş gibi)

Total, LDL, kolesterol yüksek veya kolesterol düzeyi düşük olanlar.

Kalp ve damar hastalığı bulunanlar

Polistik over hastalığı olanlar

Kan basıncı yüksek olanlar

Hamilelikte diyabet tanısı konmuş veya 4 kilogramın üzerinde çocuk doğurmuş olanlar.

Daha önce gizli şeker tanısı konan bireyler.

Eğer bu gibi durumları taşıyorsanız şu maddelere dikkat etmelisiniz;

Tıbbi beslenme

Burada önemli nokta diyet yapmak değil, yaşam tarzı değişikliği yapmalarıdır. Sağlıklı beslenmeyi öğrenmek, kan şekeri kontrolü sağlamada altın anahtar niteliğindedir.

Egzersiz:

Kan şekeri kontrolünü sağlamaya yardımcı olur. Alınan besinlerin kas dokuları tarafından kullanımını hızlandırır. Egzersizler esnasında 20 kat daha fazla glukoz kullanılır. Düzenli egzersiz yapan bireylerde enerji harcamasına bağlı olarak yağ dokusu kaybı gerçekleşeceği için kilo kontrolü kaybı da sağlanmış olur.