Bu Sıcaklar Çocukları Öldürüyor!

yaz_aylarinda_bebek_bakimi_icin_7_oneri_1Meteoroloji ise hava sıcaklarının 3 gün daha mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği bilgisini veriyor. Hal böyle olunca sıcaklar birkaç gün daha bunaltacağa benziyor.

Ancak bu durumdan etkilenen yalnızca bizler değiliz. Çocuklar yaz sıcaklarından en fazla etkilenen grup arasında yer alıyor. Uzmanlar uyarıyor: Sıcak havalar ölümcül tehlike saçıyor! İşte uzmanlardan yaz ayları bebek bakımı!

Ebeveynlere Uzmanlardan Öneriler

Yazın etkisini göstermesi ile birlikte yeryüzü yeni bir hava akımının etkisi altına giriyor. Bu etkiden ütün canlılar etkilenirken; çocuklar risk grubu arasında yer alıyor. Sıcak yaz günlerinin kavurucu sıcaklıkları ile savaşamayan bünyeleri çeşitli rahatsızlıklara açık hale geliyor. Uzmanlar da ebeveynlere çeşitli önerilerde bulunuyor. İşte uzman önerileri:

İnce Giysi Ve Şapka Şart!

Hava sıcaklıklarından etkilenen çocukların vücutlarının ilk tepkileri terleme olarak karşımıza çıkıyor. Bu terin çocuğunuzun üzerinde soğuması başta solunum yolları olmak üzere pek çok hastalığı tetikliyor. Bu nedenle bugünlerde çocuklara pamuklu ve ince giysiler giydirmek önem taşıyor. Terleme durumunda sık sık üst değiştirilmesinin önemine dikkat çeken uzmanlar, rüzgarı engelleyen pamuklu şapkaları öneriyor.

Otomobil İçinde Bırakmayın

Bütün dünyada dönem dönem yayınlanan otomobil içinde bırakılan çocuklar ve bebekler, büyük tehlike altında! Yaz sıcaklarında bırakılan bebekleri ölüme varan hayati sonuçlar bekleyebiliyor. Bu nedenle ebeveynleri uyaran uzmanlar; “Özellikle araç içinde güneş vurduğu zaman, oto koltuğundaki çocuğun üstü pamuklu, ince bile olsa çok terleyebilir. Çocuklar, güneşin vurduğu bir araç içinde uzun süre bırakılmamalıdır. Dışarıda ısı 30 derece iken pencereleri kapalı ve güneş vuran bir araç içinde ısı, 40 derecelere kadar artar ve özellikle 1 yaş altı bebekler için bu ısı tehlikeli sonuçlar doğurabilir” şeklinde görüş bildiriyor.

Bol Bol Su İçirin

Çocukların yaz aylarında uzun süre güneşte kalmasını sonucunda çeşitli dereceler güneş çarplamarı da görülebiliyor. Yüksek ateş, halsizlik gibi belirtilerle ortaya çıkan bu gibi durumlarda bol su içirmeniz öneriliyor. Terleme sonucu vücudun susuzluk kalması ile vücudun sıvıya duyduğu ihtiyaç artıyor. Bunun telafi etmenin en sağlıklı yolu da bol bol su içirmek!

Vitamin Yerine Taze Meyve Yedirin

Yaz dönemi taze meyveleri çocuğunuz için tam bir vitamin deposu! Bu nedenle çeşitli vitamin takviyeleri yerine bu dönemde taze meyveleri değerlendirin. Düzenli meyve ve sebze tüketen çocukların yaz döneminde vitamin şurup içmesine gerek duyulmuyor. Yaz aylarında vücudun ihtiyacı olan D Vitamini de güneşten alınıyor.

Güneş Kremi Kullanın

Güneş bebekler için büyük önem taşıyor. Dik gelmedi saatlerde çocukların güneşten yararlanması gerekiyor. (12:00 – 16:00 aralıkları haricindeki saatlerde) Özellikle temmuz ve ağustos aylarında güneşin zararlı etkileri maksimum düzeye çıkacağı için güneşe çıkmadan önce çocuklara güneş koruyucu kremler sürülmek gerekiyor. Çocuklarda güneş kremi kullanımı ise şöyle:  Çok açık tenli, renkli gözlü çocuklarda ve 1 yaş altı bebeklerde 50 faktör ve üzeri güneş kremler kullanılabilir. Ten rengi koyu olan esmer çocuklarda 30 faktörlü güneş kremi yeterlidir. Güneş kremi seçerken mineral filtre içermesi ve alerji yapmayacak özellikte olmasına; yani hipoalerjenik olmasına dikkat edilmelidir. Güneş kremleri kuru cilde, güneşe çıkmadan 20-25 dakika önce sürülmelidir.