Çikolata Krizine Girenler Dikkat!

Diyabet hastaları konusunda pek çok yeni konu duyup takip ediyoruz. Çok dikkatli olunması gereken bu rahatsızlık belirtileri arasında çok su içme, çok idrara çıkma, ağız kuruluğu, kilo alma durumlarının yanı sıra 15-20 yıl belirtisiz de gelişebiliyor.

Şeker hastaları sabah kalktıklarında fazla acıkmazlar, genellikle kahvaltı yapmazlar, öğle yemeğini hafif geçiştirirler. Ama ilk yemeği yedikten sonra yemek atakları başlar ve sürekli yemek yerler. Kan şekerinin düşüklüğü, sinirlilik, soğuk terleme, fenalık hissi, baş ağrısı gibi bulgular görülür. Akşama doğru tatlı krizi, çikolata krizi baş gösterir.

25669

 Diyabetle savaş mutfakta başlar:

Bu rahatsızlığı tedaviden çok önlemek için uğraşılmalıdır. Okul programları, okul içi yaşam egzersizi, özendirecek şekilde yeniden düzenlenmelidir. Bütün sınıflara sağlıklı beslenme dersi konulmalıdır.

Bu duruma dur diyebilmek için önce mutfaktan başlanılmalı, ailenin yaşam tarzı değiştirilmeli, kilo problemi olan bir çocuğa şişman damgası yapıştırılmamalı ve şişmanlığı sürekli konu yapmaktan kaçınarak çocuklara destek olunmalıdır.

5785b8d22375ba78b3cc92efc5cf3f38_1274357802

Şeker hastaları için özel tatlı:

Malzemeler:

*135 gram armut

*200 gram az yağlı süt

*120 gram su

*Sıvı sakarin

*12 gram çikolatalı puding tozu

Hazırlanışı:

Armutlar suda yumuşayıncaya kadar pişirilir. Dışarı çıkarılıp suyu süzülür. Süt ve puding karıştırılarak pişirilir. Sakarin de eklendikten sonra sık sık karıştırılmak şartıyla pişmeye bırakılır. Pişen sos henüz sıcakken armutun üstüne dökülür ve servis yapılır.

armut1

Sizde diyabeti önlemek için elinizden geleni yapabilir ve diyabet hastaları için çözüm önerileri, yemek tarifleri sunabilirsiniz.

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

Diyabet hastaları, şeker hastalarında beslenme, şeker hastaları için öneriler, diyet ve diyabet, şeker hastalığı belirtileri, şeker hastalığı ve spor, spor ile zayıflama, kilo verme önerileri, şok diyetler, hızlı kilo verdiren diyetler, diyetlerin aşamaları, ünlü diyetisyenler, yaşam koçları ile zayıflama