Cildinize Işıltı Verecek Elma Maskeleri

Elmanın içinde C, K, B6, A ve E vitaminleri ve fosfor, manganez, bakır ve magnezyum mineralleri bulunur.

Elmanın bilinen çok faydası vardır. Mesela böbrekleri temizler, yüksek tansiyonu düşürür, kan şekerini dengede tutar, uykusuzluğa iyi gelir, düşük kalorisi ile kilo vermede etkindir,  bağışıklık sistemini güçlendirir, demir eksikliğine iyi gelir, diye devam eder. Ancak biz bugün elmanın cildimiz için olan faydasından bahsedeceğiz ve maske yapımlarına bakacağız.

Elma sulu meyvelerden bir tanesidir. İçerisinde de çok miktarda vitamin ve mineral vardır. Tabii biz kadınlar böylesi bir meyveyi cildimiz için nasıl kullanacağımızı öğrenmeliyiz.

Sulu meyve olmasından mütevellit kırışıkları gideren elma maskesi, içindeki bitkisel öz olarak pektin maddesi sayesinde hücrelere nem verir. Cildin kurumasını engeller ve içten şişmesini, düzgünleşmesini sağlar.

Şimdi elma maskelerini nasıl yapacağımızı öğrenelim.

Elma maskesi – Sade

Yeşil bir elmayı soyun, rendeleyin ve 10 dakika yüzünüzde beklettikten sonra soğuk su ile durulayın.

Elma Maskesi – Ballı

Yeşil elmayı soyun, rendeleyin. Rendelediğiniz elmaya 1 yemek kaşığı karışıma bal ekleyin. Bir süre dinlenmeye bırakın ardından yüzünüze eşit miktarda yayın ve 15 dakika sonra ılık su ile yıkayın.

Elma Maskesi – Kuru Ciltler için

Bir elmayı rendeleyin, içine gliserin ekleyin ve iyice karıştırın. Yüzünüze uyguladıktan sonra 20 dakika bekleyin daha sonra ılık suyla yıkayın.

Elma Maskesi –Yulaf Ezmeli

Elmayı rendeleyin, içine 1 yemek kaşığı bak ve 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi koyun. Yulaf ezmesinin öğütülmüş olması gerekiyor.  İyice karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın.

Gördüğünüz üzere elmanın maske yapımında pek çok kullanım yöntemi vardır. Elinizde hangi malzeme bulunuyorsa, kendinize uygun olan bir yöntemi deneyebilirsiniz.