Çocuklarda Boğaz İltihapları

Emzirilmekte olan bebeğin anneden aldığı antikorlar nedeniyle 5 aydan önce boğaz iltihabı yaşadığı nadir görülmektedir.  Yaşamın altıncı ayından sonra salgın hastalıklar nedeniyle son baharda, ilk baharda ve kış aylarında daha sık görülmektedir.  Süt bebeğinin çevresinde okula giden çocuklar olduğu zaman bu sıkıntıları çekme riski artmaktadır.  Bazen de ilkokula başlayana kadar bazı çocuklar hiç hastalanmazlar, boğaz enfeksiyonlarını okula başladıkları zaman göstermeye başlarlar.Çocuklarda Boğaz İltihapları

Burun boğaz iltihaplarının alışılmış belirtileri yüksek ateş, burunda tıkanıklık, burun deliklerinde sulu ve irinli akıntılar gelmesidir.  Öksürük ve burundan nefes almama da sık görülen belirtilerdendir.  Anneleri genellikle bıktıran yorgun düşüren bu hastalıklar, sık tekrarlamaktadırlar.  Burun -boğaz sıkıntılarının mucize bir tedavisi yoktur. Antibiyotikler duruma yeni enfeksiyonların katılmasını engellemekte iş görürler, bu hastalığa karşı geçerli bir aşı da bulunmamaktadır. Çocukların bu hastalıklara karşı kendiliğinden bağışıklık kazanmaları gerekmektedir çünkü bu durumun nedeni çeşitli hastalıklardan kaynaklanmaktadır.

Burun boğaz iltihapları çoğu çocuğa fazla sıkıntı vermez. Bazı çocuklar ise yıl boyunca bu hastalıklara tutulabilmektedir.  7-8 yaş dolaylarında bu dönem altılmaktadır genelikle. Bu yaştan sonra mevsime bağlı olarak enfeksiyonlar görülse dahi kişiye rahatsızlık vermez ve eskisi kadar sık görülmez.  Belirtiler de artık çocuğu çok rahatsız edecek boyutta değildir.

Bu döneme ulaşıncaya dek çocuğa normal yaşam şartları içinde tutmak eve kapatmamak ve oda sıcaklığı normal seviyede tutmak, sıcaktan soğuga, soğuktan sıcağa geçmesini engellemek gerekmektedir.  Hava akımlarından çocuğu korumanız gerekmektedir.  Burun ve boğaz enfeksiyonlarının engellenmesinin bir yolu yoktur. Bazı durumlarda bademciklerin alınması gibi çözümlere gidilebilinmektedir.