Çocuklarda Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Doğamız gereği yaşantımız boyunca bazı hastalıklar ile karşılaşmamız ve bu hastalıkları atlatmamız oldukça normal bir durumdur. Özellikle yeni doğan bebeklerin kızamık, kabakulak, suçiçeği gibi hastalıkları geçirmesi oldukça doğaldır. Fakat bu hastalıklar kimi zaman çocuklukta geçirilmeyip yetişkin döneminde de geçirilebilmektedir. Çocuklarda görülen hastalıkların kimi bulaşıcı iken kimi hastalık ise vücudun gösterdiği bir tepki sonucunda oluşmaktadır.

Çocukların hastalıkları konusunda telaşa kapılan anne ve babalar çoğu zaman panik yapar. Yaşanması normal olan bazı çocuk hastalıkları belirli bir zaman içerisinde geçmesine rağmen doktora gösterilmesi daha sağlıklı bir davranıştır. Peki nedir? Çocuklarda görülen bu hastalıklar.

Boğmaca
Genellikle nezle şeklinde haşlar; gözlerde sulanma, burunda akıntı ve hapşırmayla devam eder. Gece­leri öksürük nöbetleri sık görülen şikayetlerden biridir. Daha sonra bu ök­sürük, sık ve kusmaya neden olacak şekilde de­vam eder. Öksürük gürültülü ve tekrarlıdır. Çocuk, öksürüğün ardından inilti tarzında sesler çıkartır. Öksürük nedeniyle güçlükle nefes alıp veren ço­cuğun rengi morarabilir. Bu nedenle havale, geçi­ren çocuklar bile olabilir. Bu hastalığa yakalanan ve özellikle ilk 6 ayı içinde olan bebekler ciddi tehlikelerle karşı karşıyadır. Tedavi ve korunma için 2 hafta süreyle antibiyotik verilir.

Kabakulak

Kabakulak, tükürük bezlerinde şişliğe yol açıp yanaklarda dolgun görünüme neden olan bir viral enfeksiyondur. Basit bir çocukluk çağı hastalığı olarak görülse de, nadiren menenjit, ensefalit, işitme kaybı gibi ciddi komplikasyonlara da yol açabilir. Özellikle 2-12 yaş arası aşısız çocuklar risk altındadır. Bebeğinize ilk olarak 1 yaşında yaptıracağınız Kızamık Kızamıkçık Kabakulak aşısı ile, bu hastalığa karşı koruma sağlayabilirsiniz. Hastalık, genellikle ateş, iştahsızlık, halsizlik ile başlar. Ardından tükürük bezinin şişmesiyle yanakta tek veya iki taraflı dolgun bir görünüm ortaya çıkar. Çocuk çene hareketlerinde ağrıdan, yutma güçlüğünden, ağız kuruluğundan yakınır. Bazen başağrısı, karın ağrısı , kusma da olabilir. Mikrobu almış kişilerin 3’te 1’de belirti göstermeden hastalığı geçirirler.

Orta Kulak İltihabı

Bu hastalıkta genellikle, gece yatınca artan veya aniden uykudan uyandıran bir ağrı, ateş, kusma ve bulantı görülebilir. Daha küçük çocuklarda ise, huzursuzluk, ağlama, uyuyamama kulak ağrısına işaret edebilir. Bebekler kulak iltihabı olduğunda ise, kulaklarını ellemez veya elletmek istemez. Bazen kulaktan kanlı veya iltihaplı akıntı görülebilir. Hastalığın tedavisinde ağrı kesici çocuğu rahatlatır ve antibiyotik tedavisi uygulanır.

Kızamık
Kızamık çok bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır ve diğer hastalıklara göre daha ağır ve tehlikeli seyre­der. Çocuklarda ateş ve öksürüğün yanı sıra göz­lerde kızarıklık, akıntı ya da çapaklanma görülür. Boyunda ve alında başlayan deri döküntüleri, hız­la tüm vücuda yayılır. Kuluçka süresi ortalama 2-3 hafta kadardır. Bulaşıcılık, döküntüler kuruyana kadar devam eder. Kızamık sıklıkla ortakulak ilti­habı, zatürree gibi hastalıkların oluşumuna neden olabilir. Tedavi edilmediğindeyse ço­cuklarda kalp yetmezliğine kadar ciddi boyutlara varabilir. Çocuğun bol hol su içmesi; ateş sırasında kaybedilen sıvının geri kazanılmasını sağlayarak vücudun su dengesini düzenler. Ayrıca, ateşi dü­şürmek için parasetemol içeren ilaçlar kullanılır.

Suçiçeği
Kış ve bahar mevsimlerinde en sık görülen hasta­lıklardan biri de suçiçeğidir. 3-10 yaş arası çocuk­larda daha sık görülen bu hastalık, halsizlikle başlar. Birkaç gün düşmeyen ateş. nezle ve öksürük görülen diğer belirtiler arasında yer alır. Ardından vücudun farklı bölgelerinde, içi su dolu pembe ta­necikler oluşur ve tanecikler kuruyuncaya kadar kaşıntı meydana gelir. Ortalama 2-3 hafta kuluç­ka süresi olan suçiçeğinin bulaşma süresiyse tane­ler dökülünceye kadar devam eder. Hastalık süre­since çocuğun yaralarını kaşıyıp, koparmasına en­gel olunmalıdır. Bu amaçla doktor tarafından veri­len losyonlar sürülür. 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

çocuklarda görülen hastalıklar, çocuk hastalıkları, kızamık, boğmaca, kabakulak, kızamık, su çiçeği, çocuklarda olan hastalıklar, bulaşıcı hastalıklar, çocuklarda bulaşıcı hastalıklar, nasıl geçer, tedavi yöntemleri, sağlık, hastalıklar, değişik hastalıklar, bulaşıcı hastalıklar nelerdir