D Vitaminin Faydaları

Yağda çözünen bu önemli vitaminin iki ana çeşidi vardır- D2 vitamini ve D3 vitamini. D3 vitamini güneş ışığının ciltteki kolesterol depoları üzerindeki etkisiyle oluşur ve hayvansal karaciğer yağlarında da bulunur. D2 vitamini ultraviyole ışının öncü ergosterol üzerindeki etkisinden oluşan vitaminin vejetaryen formudur. Bu çocukların erişkinlerden daha fazla miktarda ihtiyaç duyduğu tek vitamindir.

d vitamini

Ne İşe Yarar?

D vitaminin vücutta, kalsiyumu kontrol eden önemli bir hormona dönüştürülür ve bütün görevleri bu hormonun etkileriyle ilgilidir. D vitaminin esas etkisi bağırsaktan kalsiyum ve fosfor emilimi artırmak ve bu minerallerin kemikler tarafından alınmasını kolaylaştırmaktır. Ne var ki D vitamini vücutta kalsiyum ve fosfor arasındaki fizyolojik orantıyı muhafaza etmek için kalsiyumun değil ama fosforun böbreklerden salgılanmasını arttırır.

Eksiklik Belirtileri

Çocukluk çağında D vitamini eksikliği raşitizm gelişimine neden olur. Raşitizm iki yaş kadar erken bir dönemde, kafa tasında yumuşama alanları kaybedildiğinde kendini gösterir. ilk dişin çıkışını geciktirebilir ve vücudun duruşu etkilenebilir. Raşitizm, uzun kemiklerin uçlarında büyümeler oluşturur. bunlar, çocuk yürümeye başladığında bacaklarda tipik eğilmelere neden olur.

Erişkinlerde, D vitamini eksikliği osteomalasiye(kemik yumuşaması) yol açar. Bu hastalık temelde raşitizm ile aynıdır ama kemik gelişimi devam etmediği için semptomlar biraz fazladır. Kemik yumuşamasında kemik incelmesi ve güçsüzleşmesi görülür ve kendiliğinden kırılmalar meydana gelebilir.

Günümüzde özellikle bebekler ve çocuklar için mültivitamin desteği büyük ölçüde ulaşılabilir olduğu için gelişmiş ülkelerde  raşitizm ve osteomalasiye çok sık rastlanmaz.

D vitamini; Morina balığı, Ringa balığı, Somon, süt, yumurta, tereyağı, karaciğer, peynir,çedarda bulunur.

D vitamini desteğine

  • Vejetaryenler,
  • D vitamini içeren besinleri tüketemeyen ve vücudunu örten elbiseler giyen Asyalı kadın ve çocuklar,
  • Özellikle kış mevsiminde, sütünde D vitamini eksikliği olan emziren anneler,
  • Az yeme eğilimi bulunan, eve bağımlı yaşlılar

ihtiyaç duyarlar.