Diyabet Hastaları için Olmazsa Olmaz 10 Besin!

Tarçın

Tarçındaki antioksidanlar, kan şekerinizi dengede tutar. Tarçın sayesinde insülin hormonu harekete geçirilir. Bu sayede insülinin kan şekeri dengeleme gücünü arttırır. Tarçın oksitlenmeye karşı sistemin güçlenmesine yol açar. Oksitlenme şeker hastalarında önemli bir sorundur. Damar yapısının oksitlenme-antioksitlenme dengesinin bozulmasında rol oynar. Tarçının içinde bulunan polifenoller önemli bir antioksidan maddedir. Bu da fazla kilolu insanlarda açlık şekerini düşürür ve insülinin etkinliğini arttırır.

pr_01_109_max

Yumurta

En kıymetli protein besin kaynağı olan yumurta içerdiği doymamış yağ asitleri nedeni ile bilindiğinin aksine kolesterolü yükseltmez. Bu nedenler kahvaltınızda, çorbalarda, salatalarda yerini alabilir. Günde bir yumurta tüketmenin sağlığınıza olumsuz bir etkisi yoktur.

Elma

Kalorisi düşük, lif içeriği yüksek bu meyve tok hissettiriyor. Elma, posa ve antioksidan maddeleri içeren çok değerli bir meyvedir. Tükettiğimiz yağlı gıdaların içerdiği kolesterolün bir kısmını içine hapsederek bağırsakta emilimini engelleyip, boşaltım yolu ile vücut dışına atılmasını sağlıyor.

Elma

Avokado

İçerdiği doymamış yağ asitleri kanda kolesterolün yükselmesini önler dolayısıyla Kalp ve damar hastalıkları için en iyi doğal ilaçtır. Avokado, vücutta toksik maddeleri etkisiz hale getirerek, yaşlılığa yol açan zararlı maddeleri yok eder. Dolayısıyla yaşlanma sürecini yavaşlatarak hastalıkları önlemede önemli rol oynar.

Arpa

Bir bardak arpa yaklaşık 6 gram lif içerir ki bu kolon kanserinden koruyucudur. Lif aynı zamanda şeker emilimini de yavaşlatarak tip 2 diyabet riskini azaltır.

fasulye

Fasulye

Fasulyenin pankreas bezinin çalışmasını düzenleyerek kan şekerinin dengelenmesinde yarar sağladığı bilinmektedir. Fasulye aynı zamanda böbrekleri, karaciğeri ve kalbi de kuvvetlendiriyor.

Yağsız Kırmızı Et

Yüksek kaliteli proteini metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Bu nedenle en az haftada iki kez öğünlerde yer almalıdır. B12 vitamini kaynağıdır. Öğünlerde az miktarda tüketilmesi kan şekerinin daha dengeli yükselmesine yardımcı olur. Haşlama veya fırında tüketilmelidir.

brokoli

Brokoli

Tam bir vitamin deposu olan brokoli düzenli tüketim taktirinde kanser, diyabet, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol gibi rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu sebzeden en iyi şekilde yarar sağlamak için haşlayıp yemenizi öneririz.

Balık

Diyabet hastaları aynı zamanda kalp hastası olma riskini de taşır. Balığın içerisindeki omega-3 yağ asitleri ile kalp damar sağlığımızı korumamıza yardımcı olur.

kırmızımeyveler

Kırmızı Meyveler

Böğürtlen, yaban mersini, kiraz gibi koyu kırmızı-mavi renklere sahip olan meyvelerin antioksidan içeriği çok yüksektir.  Bazı uzmanlar bu türdeki meyvelerin kan şekerini dengelemekte de yardımcı olduğunu düşünmektedir.

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

tarçının diyabete faydası, yumurtanın diyabete faydası, elmanın diyabete faydası, avokadonun diyabete faydası, arpanın diyabete faydası, fasulyenin diyabete faydası, kırmızı etin diyabete faydası, brokolinin diyabete faydası, balığın diyabete faydası, kırmızı meyvelerin diyabete faydası, diyabete iyi gelen besinler