Diyabet Hastaları Nasıl Diyet Uygulamalı

20131203041604363Diyabet bir metabolizma hastalığıdır. Protein, karbonhidrat, yağ metabolizmasıyla yakından ilişkilidir. Şeker hastalığı kan şekerinin sürekli yüksek olması ile görülebilmektedir. Diyabet hastalığında asıl sorun kan yoluyla taşınan glikozun hücre içerisine girememesidir. Bu durumda diyabet hastalarının nasıl beslenmesi gerektiğini bilmek gerekir. Dikkatli olunması gereken bu hususta bazı temel maddeler göz önünde bulundurulmalıdır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

tercih edilmelidir, aslında her zaman dikkat edilmesi gereken bu kural diyabet hastaları içinde geçerlidir bu size beslenme kontrolünüzü ele alıp kendinize sağlıklı yaşam sunma yolu açar. Bir diğer etmen besin içeriklerini okumaktır, bu da yapılması gereken önemli bir durumdur çünkü tüketilen hazır gıdaların içerisindeki pek çok içeriği belirsiz madde şeker hastalarına zarar verebilir. Sağlıklı beslenme kurallarından bir diğeri olan sık sık sebze ve meyve tüketmektir, meyve ve sebzelerin posa içeriğinin yüksek olması diyabet hastaları için avantajdır, aynı zamanda insanda uzun süreli tokluk hissi yarattığı için ve içerisindeki vitamin ve mineral sebebiyle öğünler arasında sık tüketilmeye önem gösterilmelidir. Yemekleri daha yavaş tüketmek ve daha çok su içmek bir diğer pratik öneridir. Aslında görüldüğü gibi bu sadece diyabet hastalarının değil sağlıklı beslenmek isteyen herkesin uygulaması gereken önerilerdir.

Şeker hastalarının kesinlikle kaçınılması gereken gıdalar şeker ve glikoz içeren gıdalardır. Örneğin pastalar, kekler, çikolatalar, şerbetli tatlılar diyabetli hastaya oldukça zarar verebilir. Ayrıca fast food gıdalar, çok soslu ürünlerden de diyabetli hastaların kaçınılması gerekir. Diyabet hastalarının özellikler dikkat etmesi gerektiği durumlar ise şöyledir: Aç kalınmamalı ve yanlarında yiyecek bulundurmaya mutlaka dikkat etmelidir, meyveleri tüketirken şeker de içerdikleri göz önünde tutulmalıdır, aşırı sıcak veya soğukta kalmamaya dikkat edilmelidir. Hazır meyve suları yerine meyvenin kendisini tüketmek, çay kahve gibi içecekleri şekersiz tüketmek de bu durumlardandır. Burada diyabet hastalarını nasıl beslenmesi konusuna değindik yalnız şeker hastalığı ciddi bir sorundur. Mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.