Diyabet Hastasının Meyve Tabağı

Diyabet rahatsızlığı yaşayanlar bu durumla birlikte sebze, meyve ve yeme, içme oranlarını hesaplamaları gerekiyor. Çünkü dikkat edilmediği takdirde çok kötü sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Yapılan son araştırmalara göre diyabet hastalarını meyve seçimi yaparken, olgunlaşmamış meyveyi tercih etmeleri ve ayrıca meyvenin suyunu değil, kendini tüketmeleri gerektiğini söyledi.

Meyveler olgunlaştıkça asit miktarı azalmaktadır. Buna oranla şeker miktarı da artmaktadır. Şekerin verdiği oranın asitle birleşmesi sonucu tehlike oluşmaktadır.

riHtSjBHjlpleolhst1s34WTo1_500

Diyabetli hastalar meyve tüketimi konusunda sürekli çekingen durmaktadır. Oysaki meyve seçimini olgunlaşmamış meyveden yana kullanıp, meyvenin suyunu değil kendisini tüketmek, kabukları ile tüketilebilen meyveleri kabuklarıyla tüketmek daha yararlı olacaktır.

Tatlı meyve tüketirken ise; 1 porsiyonları şöyle olmalıdır;

10 tane yeşil erik

5 tane kırmızı erik

1 adet kuru incir

1 yemek kaşığı kuru üzüm

red-currant-123166_640

1 ince dilim kavun

1 anamur muzu

Diyabet hastalarının da sağlıklı beslenmeleri için günlük 3-5 porsiyon meyve tüketmeleri gerekmektedir.

Diyabet rahatsızlığında dikkat edilmesi gereken meyve tüketimi böyle olmalıdır.

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

Diyabet ve diyet, diyabetli hastaları nasıl beslenmelidir, diyabetliler hangi sporları yapmalıdır, diyabetli hastaların beslenme şekilleri, çikolata ve şeker hastaları, şeker hastalarının günlük tüketmesi gereke kalori miktarı nasıl olmalıdır, diyabet hastası olan ünlüler, diyabet hastalığı tedavisi