Diyabet Riskini Azaltın

Dünya Sağlık Örgütü, dünya tarihinde ilk kez bir sonraki neslin ömrünün, önceki nesilden daha kısa olacağı konusunda uyarıda bulundu ve diyabeti bir salgın olarak tanımladı. Birleşmiş milletler ise sıtma, tüberküloz ve AIDS’den sonra dördüncü kez bir hastalığı salgın olarak kabul edip uluslararası sağlık otoritelerine bu problemle ilgili çağrıda bulundu. Aynı zamanda diyabet bu hastalıklar içerisinde mikrobik bir sebebe bağlı olmaksızın salgın oluşturan tek hastalık olmaktadır.

110
Türkiye, Avrupa’da diyabetin en hızlı artış gösteren ülkelerinden biri olmaktadır. Bunun en önemli sebeplerinin bu yüzyılın getirdiği yeni yaşam tarzı, gelişen teknoloji ile birlikte gelen hareketsiz yaşam, stres, geleneksel beslenme kültürümüzün gittikçe kaybolması ve kötü beslenme olduğu belirtilmektedir. Gittikçe yaygınlaşan fast food alışkanlıkları ve şekerli gıda tüketimindeki artış da diyabetin hızlı ilerleme sebepleri arasında bulunmaktadır. Dünyada 400 milyona yakın diyabetli yaşıyor. Türkiye’de ise yaklaşık 10 milyon diyabetli ve diyabet riski taşıyan kişi bulunuyor. Kontrolsüz bir şekilde gıda alımında daha çabuk ve daha şiddetli açlık atakları meydana gelmektedir. Tatlı krizleri ve açlığa tahammülsüzlükler başladığı için ortaya kontrolsüz ve fazla gıda alımı sebebiyle kilo alma tehlikesi ortaya çıkmaktadır.

_fast food hamburger

Diğer yandan kanın yoğunluğu kan şekerinin yükselmesine bağlı olup artış gösterince kalp ve damar dolaşımında sorun olmaması için devreye koruyucu mekanizmalar girmektedir. Hasta fazla su içerek ve sık idrara çıkarak kanın yoğunluğunu normal seviyede tutmaya çalıştığı için biriken fazla glikozu idrar yolu ile atıyor. Sonuç olarak ortaya fazla su içme, fazla idrara çıkma, ağız kuruluğu, sürekli acıkma atakları ve kilo alımıyla diyabet tablosu ortaya çıkıyor. Diyabet açısından riskli grubun erken müdahalesi için 45 yaş ve üstündeki herkesin özellikle kilolu kişilerin değerleri normal çıksa da kesinlikle 3 yılda bir glikoz yükleme testi ya da tokluk kan şekeri ile incelenmeleri gerekmektedir.

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

diyabet, diyabet riski, şeker hastası, diyabet hastaları riski azaltmak için ne yapmalı, diyabet riskini azaltın, diyabet bir salgın mıdır, diyabette kilo alma