Diyabete ( Şekere ) İyi Gelen Yiyecekler

Diyabet Nedir?

Şeker hastalığı olarakta bilinen diyabet rahatsızlığı, kandaki şeker seviyesinin yüksek düzeylerde olmasına yol açan kronik bir hastalıktır ve genellikle beslenmenin düzenlenmesi ile kan şekeri dengesi sağlanabilmektedir. Şeker rahatsızlığı hafife alınmayacak bir hastalıktır. Uzun süre tedavi edilmeyen şeker hastalığının yol açabileceği hastalıklar arasında kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, hipertansiyon, gözlerin bozulması ve işitme kaybı bulunmaktadır. Dünya genelinde 380 milyondan fazla insan şeker hastasıdır ve bu rakam her yıl giderek artış göstermektedir. Şeker hastalığı, tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet şeklinde ikiye ayrılmaktadır.

Diyabete İyi Gelen Yiyecekler

Yiyeceklerin glisemik indeksi şekeri yükseltme konusunda farklılık gösterir. Çünkü her besinin glisemik indeksi farklıdır. Bu nedenle şeker dengesini sağlamak açısından doğru beslenme çok önemlidir. Şeker dengesi sağlayan ya da şekere iyi gelen yiyeceklere bakacak olursak;

Kudret Narı

Kudret narı Çinlilerin tedavi bitkileri arasında yer alan bir bitkidir. İçerisinde şekeri dengeleyen dört farklı madde yer almaktadır. Bu nedenle tüketilmesi faydalı bir yiyecektir. Bir tatlı kaşığı bal ile karıştırılarak tüketilmektedir.

Ispanak

Ispanak düşük kalorili ve karbonhidratlı bir besindir. Şeker hastaları tarafından tüketilmesi faydalıdır. Ayrıca antioksidan özelliği ile kronik rahatsızlığı olanlara da faydalıdır.Tip 2 diyabet rahatsızlığına yakalanma riskini azaltmaktadır.

Bitter Çikolata

Antioksidanlar bakımından zengin olan bitter çikolata, insülin direncinin düşürülmesine ve  açlık,  tatlı ihtiyacının azaltılmasına yardımdır. Ayrıca kalp ve tansiyon rahatsızlığına yakalanma riskini de azaltmaktadır.

Fasülye

Yüksel lifli yapısı ile glikoz emilimi konusunda dengeleyici bir yapıya sahiptir.Uzmanlarca yapılan araştırmalar felç riskinin azaltılmasına da yardımcı olduğunu belirtmektedir. Vücuttaki insülin salgılanmasını düzenleyen fasulye, şeker hastaları için olumlu etkilere sahiptir.

Balık

Omega-3 bakımından zengin olan balıklar şeker üzerinde de olumlu etkiye sahiptir.Balık, kalp hastalıkları riskinin azaltılmasına yardımcı olan balık aynı zamanda, yağ ve protein içerdiği için, karbonhidrat emilimini yavaşlatmakta ve böylece de kandaki şeker seviyesinin dengelenmesine yardımcı olmaktadır.

Yaban Mersini

Antioksidan içeriği yüksek olan yaban mersini tip2 diyabet konusunda tedavi edici olumlu etkiye sahiptir. İçeriğindeki antioksidanlar kan şekerini dengeleyicidir.

Domates

Domates, anti-iltihap ve antioksidant özelliklere sahiptir. Bundan dolayı da domates, kronik hastalıkların gelişmesi riskinin azaltılmasına, kalp hastalıklarına karşı korunmaya, kolesterol ve şeker hastalığına neden olan etkilerin azalmasında etkilidir. Nişasta içermeye bir sebze olan domates, bu özelliği sayesinde kan şekeri seviyesinin kontrol altına alınmasını sağlamaktadır.

Badem

Magnezyum ve tekli doymamış yağ bakımından zengindir. Karbonhidrat metabolizmasının düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalar bademin  magnezyum oranı yüksek beslenme şekli olan  tip 2 şeker hastalığının gelişmesini azalttığını göstermektedir.