Diyabetlilerin Tatilde Uyması Gereken Öneriler

Diyabet hastalarına beslenme ve spor önerilerinde bulunuyoruz. Bugünde her zamankinden biraz farklılık yapıp, tatil sezonunda olduğumuz şu günlerde onları ne gibi tehlikelerin beklediğine farkındalık katmak amacıyla tatile çıkan diyabet hastalarına önerilerde bulunmak istedik;

Suyu da ilaç gibi düşünün:

Tüm vücudu etkileyen zayıf düşüren bu rahatsızlık sıvı kaybı oluşumu için sıvı alımı mutlaka artırılmalı ve bu durumu ilaç alımı gibi düşünerek günlük olarak belli saatlerde su ve sıvı içecekler tüketilmelidir. İnsanların su ihtiyacı olmadan su içmeleri gerekmektedir. Hastalarda susama hissi azalmakta vücut su oranı düştüğü halde su içme isteği olmayabilmektedir.

diyabetliler

Cilt yanıklarına dikkat edilmeli:

Direkt gelen güneş ışını etkisi ile ciltte yanık oluşabilmektedir ve diyabet hastalarında bu durum açık yaraya dönüşebilmektedir. Diyabetli hastalar güneş altında kalmamalıdır. Özellikle bronzlaşma için yapıla güneşlenme sırasında mutlaka koruyucu faktörü yüksek güneş kremleri kullanılmalıdır.

Gunes_Alerjisi_Mi_Gunes_Yanigi_Mi_071

Kumsalda taşlık kesimde çıplak ayakla dolaşılmamalı:

Özellikle diyabetlilerde yara iyileşme hızı düşük olduğu düşünülürse bu hastaların yaralanmamaya özen göstermesi gerekmektedir. Denize girerken bile her ihtimale karşı deniz ayakkabıları giyilmelidir. Diyabetli hastalarda duysal sinirlerin bozulması nedeniyle sıcak hissi azaldığı için kumlara kesinlikle çıplak ayakla basılmamalıdır.

_MG_6357

Diyabet hastaları tatile çıkmadan önce mutlaka doktorunuza başvurun ve bunun yanı sıra bu önerilere de

uymaya özen gösterin.

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

Diyabet ve diyet, diyabet hastalarının beslenmesi, şeker hastalığı için hastaneler, diyaliz merkezleri, diyet yaşam merkezleri, kan şekeri düşmesine karşı ne yapılmalıdır, insülin direnci nedir, insülin direncine karşı ne yapılmalıdır, diyabetlilerde yara iyileşme süreci, diyabet hastalarının ilaçları