Diyet ile Zayıflama

Diyet ile ZayıflamaKilo vermek, fazla kilolardan kurtulmak, fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak çoğumuzun hayali ancak, zayıflamak çoğu kişinin zor ve yorucu bir süreçtir. Diyet yaparak kilo verme ise çoğu kişi için eziyetten farksızdır. Bu yazımızda bu durumun nedenleri hakkında konuşacağız ve diyet ile zayıflamanın daha kolay yaşanması için bazı ipuçları vermeye çalışacağız. Siz de bu sayede yaptığınız diyetleri daha iyi analiz edecek ve kendinize uygun diyeti rahatlıkla bulabileceksiniz.

Diyet yapmak çoğumuzun kafasında canlandığı gibi sıkıcı ve zor bir süreç olmak zorunda değildir. Zaten sizi zorlayan aç bırakan ve sizi yoran diyetlerden kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir. Diyet yaparken dikkat edeceğiniz en önemli unsur da aç kalıp kalmadığınız olmalıdır. “Aç kalmadan kilo verilemez” düşüncesini bir kenara bırakmalısınız. Çünkü vücudumuz aç kaldığı süre içinde vücudun bir açlık durumu içinde olduğundan, kendini gelecek yemeklerin büyük bir kısmını depolama eğilimi içine girecektir. Az yemek yeseniz dahi, kilo verme hızınız ya çok düşük ya da hiç olmamasının nedeni de budur.

Diyet yapmak demek aç olmak olmadığı gibi tıka basa doymak da değildir. Sadece ihtiyacınızı karşılayacak ve metabolizmanızı yavaşlatmayacak özellikte olmalıdır. Bu nedenle vitamin ve mineral bakımından oldukça besleyici olduğu gibi fazla kilolardan kurtulmanız için de yağ,tuz, şeker bakımından fakir olmalıdır. Bu süreç boyunca kendi kendinizi motive ederek diyet sürecinizi daha mutlu ve huzurlu geçirmeye çabalamalısınız. Böylelikle sizi yemek yemeğe iten, abur cubur olarak adlandırılan zararlı kimyasallar içeren ve yüksek kalorili şeyleri tükettiren stres unsuruna karşı koyabilirsiniz.

Zayıflamak bir inanç işidir. Diyet yaparken zayıflayacağınıza inanmalı ve diyet programına sadık kalmalısınız. Ancak bu şekilde kilo vermeniz mümkün olabilir. Kilo vereceğinize tam inanç sağlamadan, zayıflama sürecine girmek hem sizi hem de vücudunuzu yıpratacak ve maalesef sonuçlar istediğiniz gibi olmayacaktır.