Gebelik Diyabetinde Nasıl Beslenilmeli?

Tüm yaşamı boyunca diyabet ile karşı karşıya kalmayanlar gebelik sürecinde şeker hastalığı olarak da karşılaşabiliyorlar. Hamile kadınların 5’te 2’sinde meydana gelebilecek ortaya çıkabilmektedir. Doğru ve sağlıklı beslenmeye gebelik sürecinde dikkat etmenize gerekebilir.  Anne adaylarının gebelik diyabetin de günlük olarak alması gereken protein, karbonhidrat ve kalsiyumu düzenli olarak tüketilmesi ve hamile adayı bireylerin kendi vücut indekslerine göre uygulanarak ona göre liste çıkarılması daha sağlıklı olmaktadır.  Hamile adaylarına karbonhidratı tamamen kesmek sağlıklı olmayacağı gibi bunları daha sağlıklı yollar ile almaları daha doğrudur. Kepekli pirinç, tam tahıl taneleri, bulgur, makarna, yulaf gibi besinler yardımı ile faydalanabilirsiniz.

Aynı zamanda kan şekerinin ani düşme olasılıkların da ise posadan zengin gıda tüketimi sağlanmalı ve ara öğünler asla atlanmamalıdır.

Diyabet hamilelerin unutmaması gereken kurallar şunlardır:

Diyet, anne adayına özel olarak hazırlanması gerekir.  Seveceği besin seçimi ve sosyal yaşantısına uygun olmasına da dikkat edilmelidir.

Gebe kalacağınız kilo, hamilelik süreci boyunca alacağınız kiloyu belirlemektedir.

Öğün ve ara öğünleri kaçırmayarak mutlaka tüketmeniz gerekecektir.

Gebeliğiniz sürecinizde yanınızda olan ve izleyen doktorun tavsiyeleri doğrultusunda ufak egzersiz ve spor hareketleri uygulayabilirsiniz. Bu sayede daha sağlıklı bir gebelik süreci içerisine girebilirsiniz.

Bol miktarda su tüketimi sağlanmalı. Özellikle hamilelik döneminde alınması gereken su bol miktarda tüketilmeli, bebeğin sizden daha çok suya ihtiyacı olacaktır.

Bol posa tüketimi sağlanmalı

Basit şekerlerden uzak durulması, bilindik ve sağlıklı şeker kullanımı sağlanmalıdır.

Hamile kadınların ortak sorunlarından biri de kilo problemleridir. Hamilelik sürecinde alınan kilolar fazla ve aşırıya kaçınılmaktadır. Bu durumun üstesinden gelebilmek adına diyet uygulamaya kalkışan hamile adayları ilerleyen zamanlarda başta bebek olmak üzere bir takım sorunlara neden olmaktadır.

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

diyabette beslenme düzeni, hamilelikte beslenme, gebelik diyabeti, nasıl beslenilmeli, hamilelikte spor ve egzersiz programı, diyabette kilo kontrolü, gebelik diyabetin de nasıl beslenilmeli, diyabet ve diyet, hamilelik diyeti, hamilelikte diyetinde dikkat edilmesi gerekenler, gebelikte diyabet,