Gece Artan Bacak Ağrısının Sebebi Nedir?

Kas ağrısı sandığınız ağrının sebepleri çok farklı olabilir.

Bacaklarda ağrı ve yanma, uzun süre hareketsiz oturamama ve uyku sırasında hareket ettirme gibi şikayetler ile kendini belli eden huzursuz bacak sendromu yaşam kalitesini düşüren hastalıkların başında geliyor. Yalnızca gece değil, gün içerisinde de hastaları zorlayan bu yakınmalar, doğru tanı ve modern tedavi yöntemleri sayesinde kontrol altına alınabiliyor.

gece-artan-bacak-agrisinin-sebebi-nedir--7003436

Huzursuz bacak sendromu toğlumun yaklaşık %!0’ununda görülen bir sağlık problemidir. Hastalar genellikle her iki bacaklarında tam tanımlayamadıkları, karıncalanma, elektriklenme, ağrı, yanma gibi rahatsızlık verici bir histen yakınırlar. Bu durum hareketsizlikle artarken bacakları sallamakla yada yürümekle azalır. Bacakları hareket ettirme dürstüsü bir süre sonra baskılanamaz. Bunun sonucunda kişi uzun süre oturması gereken aktivitelerde bulunduğunda çok huzursuz olur ve bunlardan kaçınmaya başlarlar. Uzun süreli yolculuklar huzursuz bacak sendromu olan kişiler için işkenceye dönüşebilir.

sol-kalca-agrisi

Hastalığın başında şikayetler daha çok gece uykuya geçiş esnasında bacaklarını sık hareket ettirme dürstüsü, uykuyu başlatma ve sürdürme ile ilgili problemler şeklindedir. Bazen kişinin partneri, hastanın uyku sırasında bacaklarında ki sıçramalardan ve periyodik hareketlerden şikayet edebilir. Huzursuz bacak sendromunun erken dönemde tedavi edilmemesi durumunda, şikayetler gündüze de kayar ve uzun süre hareketsiz kalmayı gerektiren aktiviteler kişi için zorlayıcı olmaya başlar. Bazı olgularda yakınmalar kollarda da olmaya başlar. Kiş kollarda hareketsizlikle artan benzer şikayetler yaşar.

Hastalığın tanısında önemli olan nokta, dikkatli bir öykü ile hastanın bacaklarında ki yakınmanın yorgunluğa bağlı basit bir kas ağrısı yada kramp olup olmadığının ayırt edilmesidir. Huzursuz bacak sendromu olan her 3 hastadan 1’inde aile öyküsü bulunmaktadır. Bu kişilerde hastalığa bağlı şikayetlerin başlama yaşı daha erkendir.

huzursuz-bacak-sendromu1

Huzursuz bacak sendromunun altında genelde ciddi bir hastalık bulunmaz. Hastaların yaklaşık %20’sinde demir eksikliği anemisi ve demir depolarının boş olmasının hastalığı tetiklediği düşünülmektedir. Gebelik sırasında, troid hastalıklarında, romatizmal rahatsızlıklarda, parkinson’da ve varisi olanlarda daha sık rastlanmaktadır. Bunun duşında depresyon, epilepsi, alerji ilaçları kullananlarda bu sendromun belirtilerinin görülme olasılığı daha yüksektir.

diz_agrisi

Huzursuz bacak sendromu için genellikle ilaç tedavisi kullanılmaktadır. Özellikle parkinson hastalığında da kullanılan bazı ilaçların çok düşük dozlarında alınması bile, şikayetlerde belirgin bir düzelme sağlayabilir. Aynı şekilde nöropatik ağrıların tedavisinde kullanılan ilaçlarda tedavide oldukça etkindir. Hastalığın altında yatan başka bir etken saptandıysa ona yönelik tedavinin de yapılması gereklidir. Eğer hastada demir eksikliği mevcutsa, yerine koyma tedavisi ile birlikte uygun yapılma yapılır.