Glisemik İndeks Diyeti

20131125061120961Şeker hastaları için dikkat etmeleri gereken besin ve egzersizlerle ilgili birçok süreç var ve hastalıklarda beslenme gerçekten çok önemli. Hastalıklar ile insanlar, hem psikolojik, hem bedenen çok etkileniyorlar ve bu durumun üstesinden gelmek konusunda, dengede durmak konusunda sağlıklı beslenme ve diyetler çok büyük bir öncelik taşıyor.

Glisemik İndeks beslenme şekli yani diyeti, bu konu için çok büyük bir fırsat sunuyor;

Karbonhidrat tüketimine dikkat ederek, kan şekerini sabit tutmayı hedefliyor ve genellikle şeker hastaları tarafından uygulanıyor.

Örnek gıdalar, arpa, çavdar, kepekli buğday ile düşük karbonhidratlı sebzeler. Bu diyette günlük kalori kısıtlaması yaparken, yağlardan gelen kalorileri azaltmak, yanında karbonhidratlarda da azaltma sağlamanız ve Glisemik indeksi yüksek karbonhidratlardan uzak bir beslenme tarzını benimsemeniz gerekiyor.

Böyle bir diyet ekonomik ve kalıcı bir kilo kontrolü sağlar, mantıklı ve pratiktir. Bu diyette yapacağınız tek şey toplam kalori kısıtlamasını sürdürüp, yağdan gelen kalorileri en aza indirirken, beraberinde Glisemik indeksi yüksek karbonhidratları çok sınırlı bir şekilde tüketmektir.

Herhangi bir kalori planlaması yaparken, siz 50 kalorilik meyve hakkınızı, elmadan değil de muzdan ya da karpuzdan yana kullanırsanız, daha fazla insülin salgılatacağınızı ve yüksek bir insülin seviyesine sahip olabileceğinizi bilmelisiniz.

Kilo kontrolünüzün yüksek insülin seviyelerinde pek mümkün olmayacağını öğrenirseniz, daha başarılı ve kalıcı bir kilo yönetimi sağlarsınız.

Bunu yaparken, yeterince sıvı almanız hiçbir zaman öğün atlamamanız, porsiyon büyüklüklerine dikkat etmeniz akşam 8’den sonra yemek yememeniz, geç saatlerde tüketilen besinlerin, insülin düzeyinizi ciddi düzeyde artırıp, yağ depolamanıza neden olacaktır.