Glisemik İndeks(Gİ) Diyeti

Gİ diyetinden kilolu ve obezler, tip 1 ve 2 şeker hastaları, prediyabet-gizli şeker olanlar, gebelik şekeri olanlar, reaktif hipoglisemisi ve kan şekeri düşük olanlar, trigliseridi yüksek olanlar, metabolik sendromu olanlar, polikistik over sendromu olanlar, yağlı karaciğeri olanlar ve kanser, kalp hastalığı ve felçten korunmak için kullanabilirler.Glisemik İndeks(Gİ) Diyeti

Bu diyetin uygulanabilmesi için üç önemli adım vardır. Yüksek Gİ yerine düşük Gİ’li karbonhidratları yemek yani akılcı karbonhidrat seçimi yapmak gerekir. Gıdaların yaklaşık olarak Gİ değerlerini bilmek önemlidir. Günlük karbonhidrat miktarını ölçülü almak ve düşük Gİ’li de olsa fazla karbonhidrat almamak  yani her öğünde asla fazla kalori almamak gereklidir.

Bir diyetin başarılı olması için uygulama istikrarlı olunması gerekir. Diyetlerin günü gününe yapılmaması, gün içinde listelenen besinler dışında besin tüketilmemesi büyük önem taşır. Her insanın vücudundaki enzimler aynı olduğunda gıda seçimi birey için önemlidir. Gİ diyetinde önemli olan kaliteli karbonhidrat tüketmektir.

Beslenmede en önemli ilke 3 ana öğün ve 3 ara öğün tüketmektir. Kahvaltı, ara öğün, öğle yemeği, ikindi ara öğün, akşam yemeği ve gece 22.00’de ara öğün alınmalıdır. Düşük Gİ’li beslenmenin 7 kuralı vardır. Sebze ve meyveyi günde 7 porsiyon tüketmek, düşük Gİ’li ekmek ve tahıl yemek, daha çok kuru bakliyat yemek, düzenli olarak fındık, badem veya ceviz yemek, daha çok balık yemek, tavuk eti, yumurta ve yağsız kırmızı et yemek, yağsız süt ürünleri tüketmek.

Düşük Gİ’li diyete yavaş yavaş başlanmalıdır. Öncelikle sebze ağırlıklı besinler tüketilmeye başlanmalı.   Zamanla ara öğünlerde meyve ve peşinde sebze tüketilmeli. Hızla kilo vermek yerine haftada 1 kilo vermeyi tercih ederseniz hedefinize ulaştığınızda daha mutlu olursunuz. Her gün 30 dakika yürüyüşle başlayabilirsiniz. Arada yapılan kaçamaklar diyetinizi bozmayacaktır. Bir alışkanlığın kazanılmasının 3 ay süreceğini kabul etmeniz gerekir.