İşte Enerji Veren Bazı Besinler

Günlük işlerimizi yapabilmemiz için mutlaka enerjiye ihtiyaç duyarız. Enerjimizi ise ancak gün içerisinde tükettiğimiz besinlerden sağlayabiliriz. Her besinin kendine göre farklı özellikleri ve sağlık açısından birtakım faydaları vardır. Ancak kimi besinler vardır ki enerji bakımından çok daha yüksek besinlerdir. Bu besinleri tüketmeniz ise gün içerisinde daha fazla enerjik olmanıza yardımcı olavaktır. İşte enerjinizi yüksek tutabilecek enerji veren bazı sağlıklı besinler.

Besinlerden alınan enerjinin gün içerisinde kendimizi iyi hissetmemiz ve dinamik olmamız üzerinde etkisi varken alınan bu enerjinin yakılmaması ise kilo almanıza neden olabilir. Bu nedenle enerjisi yüksek olan ve özellikle kalori bakımından yüksek olan besinleri tükettikten sonra mutlaka kendinize daha fazla hareket alanı yaratmaya özen gösterin. Aynı zamanda sağlıklı besinlerin de başında gelen enerji veren bu besinleri gün içerisinde belirli miktarda tüketmeniz kilo kontrolünüde dengede tutmanıza yardımcı olacaktır.

İşte gün içerisinde enerji veren sağlıklı bazı besinler;

1- Yulaf: Yulaf, kalsiyum, potasyum ve magnezyum açısından zengindir. Aynı zamanda enerji seviyesini yükselten B vitaminleri içerir.

2- Kabuklu kuruyemişler: Sağlıklı yağların yanında, protein, vitamin ve mineraller ile zengin olan sert kabuklu yemişler, enerjiniz azaldığında tüketebileceğiniz ideal atıştırmalıklardır. Badem, yer fıstığı, ceviz, fındık enerji veren bazı kuruyemişlerdir.

3- Tam Tahıllar: Beyaz pirinç, ekmek ve makarna yerine tam tahıllı türlerini tüketmek, kan şekeri seviyelerinizi dengede tutmanıza yardımcı olacağı uzmanlar tarafında çokça bahsedilmiş bir konudur.

4- Nar suyu: Enerji veren içeceklerden biride nar suyu olmuştur. Hem sağlıklı olan hemde vücuda sayısız faydası olan nar suyu bu nedenle gün içerisinde tükebileceğiniz içeceklerden biridir.

5- Balık: Balık, çok iyi bir protein ile çok çeşitli vitamin ve minerallerin kaynağıdır. Bu nedenlde tüketilen balık enerji almanızı sağlayacak besinlerden biridir.

6- Ananas suyu: Ananas, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu bütün vitaminleri ve 16 doğal mineral içerir.

7- Fasulye ve mercimek: Enerjiyi yavaş bir şekilde açığa çıkarır. Yüksek miktarda lif içerir. Bu nedenle daha istikrarlı bir şekilde enerji verir.

8- Yumurta: Vücuttaki proteinlerin yapı taşı olan 9 temel amino asit içermesi nedeniyle tam protein kaynağı olarak adlandırılabilecek sayısı az olan gıdalardan biridir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sağlıklı beslenme, sağlık, güzellik, enerji, enerji nedir, enerji veren yiyecekler nelerdir, enerji veren besinler, enerji veren besinler nelerdir, enerji vermek, enerji nasıl alınır, enerji içeren yiyecekler, ananas suyu, nar suyu, yumurta, yulaf, yulafın özellikleri, yulafın faydaları, anansın faydaları, yumurtanın faydaları