Kan şurubu kilo aldırır mı?

Toplum içerisinde sıkça görülen hastalıklardan biride demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan kansızlık yani anemi hastalığıdır. Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan kansızlık bazı ciddi hastalıkların oluşmasında büyük rol oynamıştır. Bu nedenle önemsenen tedavisi dikkatle yapılan kansızlık için uzmanlar hastalarına bazı ilaç, şurup ya da kan hapları ile tedavi yöntemlerini uygulamışlardır. Ancak hastalığın ciddiyeti ve önemi konusunda bilgili olan birçok kişi kansızlık için doktorun önerdiği ilaçları kullanmayı reddetmiştir.

Halk arasında uzun süredir konuşulan konulardan biride kan ilaçlarının kilo almamıza neden olduğu söylentisidir. Kan ilaçlarının kilo alma üzerinde etkili olduğunu düşünen birçok kişi bu nedenle kan ilaçlarını kullanmamayı tercih etmiş ve sağlığını tehlike altına atmıştır. Ancak bu konuda yanlış bilinen bazı söylentiler hastalığınızın tedavisini geciktirmekte ve sağlıklı bir yaşam için engel olmaktadır. Kan ilaçları kan değerlerindeki eksikliği gidermek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Yani kan ilaçlarının doğrudan kilo almaya yönelik bir özelliği bulunmamaktadır. Bu nedenle bir kısma kan ilaçlarının kilo aldırıcı özellikleri yoktur diyebiliriz. Ancak kansızlık tedavisinde kullanılan ilaçlar kişilerin kan değerlerinde bazı değişiklikler yaratması sonucunda kişide iştah artışı görülmesine neden olabilir. Bu durumda ise kişi normalden fazla ve daha sık yiyeceği için kilo alabilir.

Kısacası kan ilaçlarının kilo alma üzerinde doğrudan etkisi olmayıp iştah üzerinde birtakım etkileri olabilir. Eğer kan ilacı kullanmanız gerekiyorsa ve kilo almaktan çekiniyorsanız öncelikle mutlaka tedavinizi ihmal etmeyerek kan ilaçlarını doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Bunun dışında kan ilaçlarını kullandığınız süre içerisinde daha dikkatli beslenebilir, daha az yemeye çalışabilir ve sofralarınızda düşük kalorili yiyecekler bulundurabilirsiniz. Bu şekilde kendinizce kilo alma durumuna karşı önlem alabilir ve aynı zamanda tedavinizi sürdürebilirsiniz. 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

kansızlık, kan, kan hastalığı, kansızlık hastalığı, kansızlık nedir, anemi, anemi nedir, kan ilaçları, ilaç, hap, kan hapları, kan şurupları, kansızlık tedavisi, kansızlık nasıl tedavi edilir, kan ilaçları kilo aldırır mı, kan ilaçları kilo yapar mı, kan şurupları kilo aldırır mı, kan şurupları kilo yapar mı, kan şurubu kilo aldırır mı, kan şurubu kilo aldırır mı faydaları, anemi ilaçları, aneminin tedavisi, anemi nasıl geçer, hastalıklar