Kansersiz Bir Hayat İçin Hangi Besinleri Tüketmeliyiz?

Savaşı kazanın!
Kanser riskinizi azaltmak için buzdolabınızdan başka bir yere bakmayın. Montreal’deki Québec Üniversitesi’ndeki kanseri önleme ve tedavide başkanlık yapan Richard Béliveau, “Kanser ve beslenme ile ilgili tüm çalışmalar, bitkisel besinler tüketmeye işaret ediyor.” diyor.
Her çeşit meyve ve sebzenin günlük 5-9 porsiyonunu, özellikle bu 6 kanser savaşçısını tüketin.

kansersiz bir hayat için hangi besinleri tüketmeliyiz

 

Brokoli

Tüm turpgil sebzeler (özellikle karnabahar, lahana, karalahana) kanserle mücadele özelliklerini içeriyor ancak brokoli, önemli miktarda sülforafana sahip olan tek vücut koruyucu enzimleri güçlendiren ve kansere neden olan kimyasal maddeleri dışarı atan güçlü bir bileşik. Jed Fahey, farelerde yapılan yeni bir University of Michigan araştırmasında, sülforafanın kanser kök hücrelerini de hedef aldığını belirtiyor.

Kansersiz bir hayat için brokoli

Savaştığı bölgeler: Göğüs Kanseri, karaciğer kanseri, akciğer kanseri, prostat kanseri, deri kanseri, mide kanseri ve mesane kanseri

Reçete: Araştırmalar mümkün olduğunca fazla brokoli tüketilmesine işaret ediyor. yemeklerinize katabilirsiniz.

 

Meyveler

Tüm meyveler, kanserle mücadele eden fito besin maddeleri ile doludur. Ancak, siyah ahududu bezleri, özellikle, antosiyaninler olarak adlandırılan çok yüksek fitokimyasal konsantrasyonları içerirler, Ohio State Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde dahili tıp profesörü olan Gary D. Stoner’e göre premalign hücrelerin büyümesini yavaşlatmakta ve yeni kan damarlarının (potansiyel olarak kanserli bir tümörü besleyen) oluşumunu engellemektedir.

Kansersiz bir hayat için meyve

 

Savaştığı bölgeler: Kolon kanseri, Yemek borusu kanseri, Ağız kanseri ve Deri kanseri

Reçete: Stoner, çalışmalarında konsantre bir çilek tozu kullanıyor, günde yarım bardak tüketiminin sağlığınıza da yardım edebileceğini söylüyor.

 

Domates

Béliveau, domateslerin kırmızı tonlarını veren bir karotenoid, likopenin en iyi beslenme kaynağı olduğunu söylüyor. Likopenin Beslenme ve Kanser’de yapılan bir çalışmada endometriyal kanser hücresi büyümesini durdurduğu tespit edildi. Endometriyal kanser yılda yaklaşık 8000 kişinin ölümüne neden olur.

Kansersiz bir hayat için domates

 

Savaştığı bölgeler: Endometriyal kanseri, Akciğer Kanseri, Prostat Kanseri, Mide Kanseri 

Reçete: En büyük yararlar pişmiş domateslerden gelir (makarna sosunu düşünün!), Çünkü ısıtma işlemi vücudunuzun absorbe edebildiği likopenin miktarını arttırır.

 

Ceviz

Ceviz Fitosterolleri (bitkilerde bulunan kolesterol benzeri moleküller) göğüs kanseri hücrelerindeki östrojen reseptörlerini bloke ettiği gösterildi. Marshall Üniversitesi Tıp Fakültesi, Doç. Dr. Elaine Hardman, West Virginia Huntington’da belirtiyor.

 

Kansersiz bir hayat için ceviz

Savaştığı bölgeler: Meme kanseri ve Prostat Kanseri

 

Sarımsak

Béliveau, sarımsağın içindeki fitokimyasal maddelerin, nitratları tüketirken, nitrosaminlerin oluşumunu durdurduğu ve karaciğerin midede (ve bağırsaklarda, belirli koşullarda) oluşan kanseri önlediğini belirtti. Aslında, Iowa Kadın Sağlığı Araştırması, diyetlerinde sarımsak miktarının en yüksek olduğu kadınların, bazı kolon kanseri riskini, en az yiyen kadınlara göre yüzde 50 düşük buldu.

Savaştığı bölgeler: Kolon kanseri, Yemek borusu kanseri, Göğüs kanseri ve Mide kanseri

Reçete: Bir adet taze karanfil ve ezilmiş sarımsağı domates sosuna serperek tüketebilirsiniz.

 

Fasulye

Michigan Eyalet Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma, baklagiller açısından zengin bir diyetin, yüksek konsantrasyonlarda kanser gelişimine karşı koruyucu etkilere sahip olan yağlı asit butirat düzeylerini arttırması nedeniyle siyah ve lacivert çekirdeklerin farelerde yapılan deney ile kolon kanseri insidansını önemli ölçüde azalttığını ortaya koydu. Crop Science dergisinde yayınlanan bir başka araştırmada kurutulmuş fasulye farelerde meme kanseri önlemede özellikle etkili olduğunu bulmuştu.

 

Savaştığı bölgeler: Kolon kanseri ve Meme Kanseri

Reçete: Her zamanki yeşillikler veya diğer sebzelerin salatasına haftada birkaç kez bir yarım fincan baklagil (ıslatışmış fasulye, konserve fasulye veya kuru fasulye) ekleyin.

 

Yememeniz Gerekenler: Hayvansal Yağlar

Positively Ageless’in yazarı Cheryl Forberg: Araştırmacılar hala hangi gıdaların en kanser önleyici yararlarına sahip olduklarını belirlemeye çalışırken, kendinizi korumak istiyorsanız ne yememeniz gerektiğini biliyoruz.

Kanserle mücadelede yememeniz gerekenler

Hayvansal yağlar: Et, Peynir ve Tereyağı obezite ile bağlantılı olan doymuş yağ açısından zengin olabilir. Büyük bir kanser öncüsüdür.

Balık, az yağlı süt ve sizin için iyi olan fasulye gibi daha yağsız protein kaynaklarını tercih edin.

 

Yememeniz Gerekenler: İşlenmemiş Etler

Ateşli bir sosisli sandviç veya birkaç dilim pastırma bir anda sizi öldürmez, ancak onları diyetinizin temel maddesi haline getirmeyin. Bazı iyileştirilmiş etler, nitritler ve nitratlar açısından yüksek olma eğilimindedir; büyük miktarlarda mide ve diğer kanserlerin riskini potansiyel olarak arttırır.

 

İçmemeniz Gerekenler: Aşırı Alkol

Aşırı alkol; ağız, yemek borusu ve göğüs kanseri riski ile ilişkilidir.