Karatay Diyeti Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda ilginç tavsiyeleri ve doğru sandığımız yanlış beslenme alışkanlıklarımızdan bahseden isimlerden biri Prof. Dr. Canan Karatay’dır. Özellikle sabah kuşağı programlarında kendisini gördüğümüz uzman doktor yaptığı açıklamalar ile hem alanındaki kişileri şaşırtmış hemde bizi etkilemeyi başarmıştır. Özellikle şekerin vücuda verdiği zararlardan sıkça bahseden ve hayvansal yağların tüketilmesini tavsiye eden Canan Karatay aynı zamanda Karatay Diyetini ele aldığı bir kitap yazmış ve Karatay Diyeti hakkındaki tüm detaylara kitabında yer vermiştir.

Karatay Diyeti sadece kilo vermek amaçlı değil, beslenme şeklini bir yaşam tarzı haline getirmenize yardımcı olan bir diyet programıdır. Karatay diyetini diğer diyetlerden ayıran en önemli şey şimdiye kadar doğru olarak kabul gören birçok şeyin aslında yanlış olduğunu savunmasıdır. Bunun en büyük kanıtı  ise şimdiye kadar kilo vermek için yapılan bütün çabaların boşa çıkmasıdır. Merak edenler ve uygulamak isteyenler için Karatay Diyetini sizlerle paylaşıyoruz.

Pazartesi

Kahvaltı:  Tereyağı’nda 2 adet yumurta, istediğiniz kadar tuzsuz siyah ya da yeşil zeytin, tuzsuz peynir, kuru meyvelerden bir avuç, şekersiz çay ya da form çayları, bir avuç ceviz.
Öğle yemeği:  Haşlanmış kırmızı et, bol yeşillikli zeytinyağlı salata, zeytinyağlı herhangi bir sebze yemeği, tuz içermeyen ayran, yemekten sonra istenirse yeşil çay.
Akşam yemeği: Izgara balık, mevsimine göre bulunan yeşillikler içeren bol salata.

Salı

Kahvaltı: Haşlanmış 2 adet yumurta, siyah-yeşil zeytin, labne peyniri, yeşil biber, roka, maydanoz,domates,içecek olarak süt, fındık, ceviz.
Öğle yemeği:  Bir dolu tabak zeytinyağlı lahana yemeği ya da barbunya veyahut karnabahar yemeği, istediğiniz kadar yoğurt.
Akşam yemeği: Haşlanmış tavuk eti, bol salata, bir elma.

Çarşamba

Kahvaltı: Tereyağında ya da zeytinyağında 2 yumurtayla yapılmış menemen, labne peyniri, ceviz, fındık, Antep fıstığı, sevilen bir bitki çayı.
Öğle yemeği: Izgara köfte, yoğurt, zeytinyağlı bir sebze yemeği, salata, ayran ya da su.
Akşam yemeği: Kuzu eti pirzolası ya da bonfile, zeytinyağlı bir sebze örneğin fasulye ya da enginar, bakla yemeği, bol salata.

Perşembe

Kahvaltı: İki yumurtayla yapılmış omlet, labne peyniri ya da tuzsuz peynir, yeşil biber, siyah-yeşil zeytin, yeşillik, ceviz,fındık, badem, şekersiz çay.
Öğle yemeği: Bonfile ızgara, zeytinyağlı pırasa ya da kereviz, domates söğüş, yoğurt ve bir kaşık keten tohumu, su.
Akşam yemeği: Izgara tavuk eti, zeytinyağlı barbunya, bol salata, rendelenmiş havuç, turp, ayran.

Cuma

Kahvaltı: Haşlanmış iki adet yumurta, tuzsuz peynir, zeytin, maydanoz, kırmızı biber, roka, biber, ceviz, badem, fındık, fıstık, şekersiz çay.
Öğle yemeği: Izgara kebap, közlenmiş yeşil biber, domates söğüş, rendelenmiş turp, ayran.
Akşam yemeği: Izgara köfte, yoğurt, bol salata, zeytinyağlı semizotu yemeği, bol su.

Cumartesi

Kahvaltı: Pastırmalı 2 adet yumurta, labne peyniri, yeşillik,nane, biber, zeytin, ceviz, fındık, bir bardak süt.
Öğle yemeği: Izgara bonfile, yoğurtlu semizotu, bir kaşık keten tohumu.
Akşam yemeği: Izgara balık, rendelenmiş turp, kırmızı soğan, bol yeşillikli salata, domates, bir elma.

Pazar

Kahvaltı: Tuzsuz peynirle ve 2 yumurtayla yapılmış omlet, domates, zeytin,biber, roka, maydanoz, ceviz, badem, şekersiz çay.
Öğle yemeği: Şiş kebap, çoban salatası, zeytinyağlı bakla yemeği ya da lahana yemeği, bol su.
Akşam yemeği: Balık ızgara, taze yeşilliklerle yapılmış salata, közlenmiş kırmızı biber, bol su.
Not: Akşamları 8’den sonra kesinlikle hiçbir şey yenilmeyecek, her gün en az 2 litre su tüketilecek, her gün en az 30 dakika yürüyüş yapılacak.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

karatay diyeti, canan karatay, prof.dr. canan karatay, karatay kimdir, canan karatay kimdir, karatay diyeti nedir, karatay diyeti kaç kilo verdirir, karatay diyeti nasıl yapılır