Kirpik dibi iltihaplanması neden olur?

Şüphesiz ki en değerli organlarımızdan biride gözlerimizdir. Yürümemizi, koşmamızı, dış dünyayı algılamamızı sağlayan gözlerimizin sağlığı da bu nedenle bizler için önemlidir. Ancak yaptığımız bazı yanlışlar ya da ihmalkarlıklar sonucunda zaman zaman bazı göz problemleri ile karşılaşırız. Yine toplumda sıkça görülen göz hastalıklarından biride kirpik dibi iltihaplanmasıdır. Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan kirpik dibi iltihaplanması yapılan bazı araştırmalara göre daha çok yağlı cilde sahip olan kişilerde daha fazla olduğu görülmüştür.

Göz kapağında oluşan bir problem olarak ortaya çıkan “kirpik dibi iltihabı” hemen her yaşta, her cinsiyette yaygın olarak görülen göz hastalıklarından biridir. Daha çok göz kapağının dış kenarı ve kirpik diplerinin zarar gördüğü bu hastalık, göz kapağında normalde bulunan bazı bakterilerin aşırı miktarda çoğalması sonucu ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda Blefarit olarak da bilinen kirpik dibi iltihabı ön ve arka blefarit olarak ikiye ayrılır. Ön blefarit denilen kirpik diplerinde kepeklenme ve yağlanma oluşur veya kirpik diplerinde oluşan stafilokok adındaki bakteriye karşı vücut sarı birikintiler meydana getirerek reaksiyon verir. Arka blefarit’te ise kirpik diplerinde cilt kırmızı ve şişkindir, akıntı kıvamlıdır ve gözyaşı köpüklü bir görünümdedir. Özellikle yeteri kadar hijyen sağlanmadığı ve kirli eller ile göze temas etmesinden dolayı gözlere bulaşan enfeksiyon bu nedenle gözde iltihaplanmasına neden olmaktadır.

Kirpik dibi iltihabının belirtileri ve tedavisi

En çok görülen kirpik dibi iltihabı belirtisi, gözlerde kaşıntı ve kirpik diplerinde oluşan kızarıklıktır. Bunun dışında göz kapaklarında oluşan şişlik kirpik dibi iltihabının başlıca belirtilerindendir. Ancak bu hastalığın tespiti ancak alanında uzman bir göz doktoru tarafından bazı testler sonucunda konulmaktadır. Bu nedenle bu gibi durumlarda evde tedavi yöntemleri uygulamak yerine mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuzun önereceği bazı kremler ve ilaçlar gözde oluşan enfeksiyonların kurumasına ve dolayısıyla kirpik dibi iltihabının geçmesine yardımcı olmaktadır.

Bunun dışında hastalığın temel nedeni olan enfeksiyonlara karşı önlem almak için mutlaka sık sık ellerinizi yıkamalısınız. Ayrıca enfeksiyona karşı basit bir önlem almak isterseniz gece yatmadan önce bebek şampuanı koyduğunuz ılık suyu bir pamuk yardımı ile göz kapaklarınıza sürebilirsiniz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

göz hastalıkları, kirpik, kirpik dibi, kirpik dibi iltihaplanması nedir, kirpik dibi iltihaplanması nasıl oluşur, kirpik dibi iltihaplanması neden olur, kirpik dibi iltihaplanması kimlerde görülür, kirpik dibi iltihaplanması nasıl geçer, kirpik dibi iltihaplanması tedavisi, kirpik dibi iltihaplanması nerede görülür, blefarit, ön blefarit, arka blefarit, göz kapağı, göz kapağı şişliği, göz kapağı neden şişer