Menopoz Döneminde Rahatlatıcı Bitkiler

Belirli bir yaştan sonra kadınların en büyük korkularından biride menopozdur. Menopoz belirtileri ile birlikte menopoza girmiş bayanlar bu belirtiler ile alışık olmadıkları için birçok sıkıntı yaşarlar. Belirli bir yaştan sonara ostrojen hormonunun azalması ile birlikte adet dönemi düzensizleşmeye başlar ve sonunda adet kanamaları tamamen durur. Bu durumun son bulması ile birlikte bayanlar menopoz dönemine girmiş olurlar. Menopoz dönemine giren bayanlar birtakım sıkıntılar ile karşılaşırlar ve bu sıkıntılara sebebiyet veren östrojen hormonunu bitkiler aracılığı ile karşılamaları mümkün olabilir.

Menopoza giren bayanların şikayetleri genellikle ortaktır. Ruhsal öküntüyüde beraberinde getiren menopoz; uyku problemi, sinirlilik, ateş basması, depresyon, terleme gibi şikayetler ile karşı karşıya kalırlar. Fakat doğanın mucizesi olan bazı bitkiler her konuda olduğu gibi menopoz dönemindeki kadınlarında imdadına koşuyor. Doğada var olan bazı bitkiler menopoz döneminizin rahat geçmesine yardımcı olacaktır.

Menopoz döneminde sıkıntıları hafifletmeye yardımcı bitkiler ve bu bitkilerden yapılan birkaç çay tarifi. Bu bitkiler;

– Adaçayı,

– Anason,

– Civaperçemi,

– Ökseotu,

– Papatya,

– Nergis,

– Aluç çiçeği,

 – Maydanoz,

– Servi tohumu,

– Kızıldereliotu,

– Kediotu tentürü,

– Polen ve çuha çiçeği yağı size yardımcı olabilir.

Menopoz Döneminde Sıkıntıları Azaltacak Çay Tarifleri:

* Yarım tatlı kaşığı anason ve bir tutam civan perçemini bir fincan sıcak suyun içine atarak 3-4 dakika kadar demlenip çökmesini bekleyin. Demlenen çayı akşamüstü ve akşam saatlerinde 2 fincan içebilirsiniz.

* Daha önce ezilen servi tohumu, 1 litre suyun içerisine atılarak 5 dakika kadar kaynatılır. Kaynatılan çay 30 dakika kadar demlenmesi için bekletilir ve süzülür. Günde 3 bardak sabah, öğle, akşam olmak üzere bu çay içilir.

* 1 kupa bardağı kaynamış suya 5-6 adet adaçayı yaprağı atılarak 5 dakika kadar demlenmesi için beklenir. Daha sonra demlenen çay süzülerek günde 1 bardak içilir.

* 1 su bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı ufalanmış ökse otu yaprakları atılır. 10 dakika kadar demlenmesini sağlamak için bekledikten sonra çayı süzün ve günden 2-3 bardak belirli aralıklar ile için.

* Bunların dışında sabah-akşam 1 çay kaşığı polen yani çiçek tozu alınması menopoz dönemindeki sıkıntıların hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

menapoz, menopoz, menopoz nedir, menopoz sıkıntıları, menopoz dönemi, menopoz dönemindeki sıkıntılar nelerdir, doğal bitkiler, şifalı bitkiler, menopoz döneminde rahatlatıcı bitkiler, menopoz çayı, menopoz sıkıntılarına karşı bitki çayı, menopoz döneminde bitki çayı, menopoz belirtileri nelerdir