Menopozun Etkilerine Bitkisel Çözüm

Menopoz döneminde östrojen hormonunun azalması nedeniyle  adet döngüsü düzensizleşir ve daha sonra adet kanaması kesilir.  Bu dönemde en fazla şikayet edilen sıkıntılar terleme, ruh halinde sık değişkenlik, sıcak basması, depresyon ve agresifliktir. Tüm bu sıkıntıları gidermek ve daha rahat bir menopoz dönemi geçirmek için yapmamenopozun-etkilerine-bitkisel-cozumnız gereken beslenme alışkanlıklarınızda ufak değişiklikler yapmak. Östrojen hormonu içeren bitkileri tüketerek vücudunuz gerilimini hafifletebilirsiniz. Peki hangi bitkiler östrojen içerir?

 

Maydanoz: Maydanoz içerisinde ki doğal östrojenler sayesinde menopozun etkilerinden korunmakta önemli bir yeşilliktir.  Üstelik maydanozun idrar yollarına olan faydası ve kilo vermekteki etkisi de düşünüldüğünde, menopoz sırasında alınabilecek fazla kilolarla baş etmekte de önemli bir yardımcıdır. Salatanıza, yemeklerinize maydanoz ekleyip maydanoz tüketiminizi arttırabilirsiniz.  Ya da yarım demet maydanozu kaynamış ve 2 dakika beklemiş suyun içinde 5 dakika demlenmeye bırakıp suyunu içebilirsiniz.

Ada çayı:  Günde 2 bardak ada çayı tüketmek, gece terlemesi, ateş basması, gerginlik gibi sıkıntıları atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Üzüm:  Menopoz döneminde üzüm tükerek, kemik erimesi riskine karşı korunurken diğer yandan menopozun etkilerinden korunabilirsiniz.

Papatya:  Yatmadan önce içeceğiniz 1 bardak papatya çayı, size hem daha rahat bir uyku imkanı sağlar hem de sabah daha enerjik uyanırsınız. Papatyanın içinde bulunan hormonlar yatıştırıcı etkiye sahip olduğu bilindiğinden, menopoz döneminde görülen gerilimde sizin önemli yardımcılarınızdan olucaktır.