Nane Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

NANE YAĞI NEDİR? 

Normal hayatımızda sıkça kullandığımız hatta yemeklerde baharat veya süs olarak kullandığımız nanenin faydalarını bilmeyen yoktur. Nanenin en bilindik özelliği ise mental kokusu ile solunum yollarını açmasıdır.

Nane bitkisini pek çok kez direkt olarak da kullanmaktayız. Kimi zaman normal ağız yoluyla yenilebilir veya çorbaların veya herhangi bir yemeğin üzerine dekor olarak da kullanılır

Nanenin kullanım alanlarından biri ise normalde baharat olsa da diğer bir kullanım yöntemi NANE YAĞIDIR.

Nane yağı tıpkı nane bitkisiyle eş değer hatta belki daha da fazla fayda sağlayabilme özelliği vardır.

Geçmişten günümüze kadar gelen nane yağı  eskiden ağrı kesici olarak kullanılmaktaydı. Günümüz modern tıpta da hala kullanılmaktadır.

NANE YAĞI FAYDALARI NELERDİR?

Pek çok faydası bulunan nane yağının normal bitkisinden farkı yoktur.

Ağız  enfeksiyonlarını engeller. Diş ve diş etinin sağlığına katkı sağlar. Aynı zamanda ağız kokusunu da engeller.

Solunum sayesinde ciğerlere nüfuz eder ve akciğerde oluşan mikrop ve enfeksiyonel bir durum varsa onları yok eder.  Aynı zamanda burun kanallarını da açar.

Yatıştırıcı özelliği sayesinde sinir ve stres oluşumunu da engeller. Bu sayede gündelik hayatta daha sakin bir yaşam sürmesini sağlar.

Beyin damarlarını geliştirir ve hafızayı güçlendirir. İleriki yaşlarda oluşma ihtimali olan alzheimer veya bunama gibi hastalıkların önüne geçer.

Sadece solunum yolları için değil kozmetik alanında da sıkça kullanılan nane yağı, sivilceleri yok eder ve oluşumunu engeller. Kuruyan  ciltlerin nem oranını geri kazandırır. Güneş yanığı veya başka izleri de yok eder.

Saç dökülmelerinin önüne geçer ve güçlü, parlak saçların uzamasını sağlar. Kafa derisini onarır ve kafadaki kepeği önler.

Cilt konusundaki diğer bir faydası ise; ince dudaklara sahip olan kişilerin nane yağı kullanımı sayesinde daha dolgun dudaklara sahip olacaktır. 

Ağrı giderme özelliği sayesinde nane yağı şakaklara masaj yoluyla  uygulanması baş ağrısını giderir. 

Ağız  kokusunu gidermek için ağız gargarası yapımı sayesinde hem ağız kokusunu önlemekle beraber ağız enfeksiyonlarını da geçirir.

Ateş düşürücü özelliği sayesinde grip gibi hastalıkları önlerken aynı zamanda burun akıntısı veya burun ve boğaz yollarını da açarak daha rahat nefes alınmasını sağlar.

Odaklanma ve konsantrasyon sıkıntısı çekenler için ise nane yağı kullanımı yeterli olacaktır.

Aynı zamanda alerjik reaksiyon durumları yaşandıysa nane yağı alerjiyi de geçirir.

Ve daha bir sürü etkenliği vardır.