Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir?

Her yıl Ramazan ayının yaklaşması aynı sorunun ortaya çıkmasına ve birçok kişinin farklı fikirler ile tartışmasına neden olmuştur. Bu tartışma konusunun şüphesiz ki oruç tutmak olduğunu hepimiz biliriz. Kimi uzmanlar oruç tutmanın ve uzun süre aç kalmaya bağlı olarak bazı sağlık sorunlarının yaşandığını ifade ederken birçok uzman ise aksine oruç tutmanın vücut için sağlıklı olduğunu ve ciddi sağlık sorunları olmayan kişilerin oruç tutmanın faydalarından yararlanabileceklerini söylemiştir. Peki oruç tutmak gerçekten sağlıklı mı?

Her ne kadar her yıl aynı tartışma konusu açılsa dahi birçok uzmanın ortak görüşü oruç tutmanın vücut açısından sağlıklı olduğu kanaatindedir. Ancak çok ciddi sağlık problemleriniz var, uzun süre aç kalmamanız gerekiyor ve sürekli ilaç kullanan biriyseniz ve doktorunuz oruç tutmamanız gerektiğini söylemiş ise oruç tutmamanız daha sağlıklı bir davranış olacaktır. Ancak oruç tutmak için herhangi bir engel ya da sağlık probleminiz yok ise sadece oruç tutmanın vücudunuza zarar verdiğini düşünüyorsanız bu konuda oldukça yanılırsınız. Çünkü bilinenin aksine oruç tutmanız tüm vücut sağlığı açısından oldukça faydalı özelliklere sahiptir.

İşte oruç tutmanın bizlere sağladığı bazı faydalar;

– Fiziksel ve zihinsel sağlığımıza büyük katkıları olan oruç, Ramazan ayı süresince vücudumuzun dinlenmesini ve birtakım düzen içerisine girmesine yardımcı olmaktadır.

– Hücre yenilenmesini artıran oruç; aynı zamanda yaşlanmayı yaşlanmayı geciktirerek, algı ve öğrenme seviyemizi maksimuma çıkarmaya yardımcı olmaktadır.

– Hem bedenimizi hem de irademizi disipline sokan oruç, açlık sınırında olan insanları anlamayı ve gün içinde hoşgörüyle hareket etmeyi öğretirken, zihnimizin de daha pratik çalışmasına olanak sağlamaktadır.

– Sindirimle zaman harcamayan vücudumuz, öğrenme, algılama ve hafıza yeteneğine odaklanır. 

– Sürekli çalışarak yorulan sindirim sistemi organları bir süre dinlenir ve sonrasında daha verimli çalışmak için hazırlık yapar.

– Sadece sindirim sistemi organları değil vücudumuzda bulunan tüm oranlar dinlenme sürecine girer.

– Kilo kontrolünü sağlamız ve birtakım fazla kilolardan kurtulmamıza yardımcı olmaktadır.

–  Aynı zamanda vücuttan tuz atılımı devam eder. Bu da tansiyon kontrolünü kolaylaştıracaktır. 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;
ramazan, ramazan ayı, oruç, oruç tutmak, oruç tutarken neden kilo alırız, oruç tutarken kilo almak, oruç tutarken kilo almamak için ne yapmalı, oruç tutarken kilo almamak için ne yapmalıyız, oruç tutarken nasıl kilo verebilirim, oruç tutarken kilo verme yöntemleri, kilo verme yöntemleri, kilo verme kuralları, nasıl kilo verebilirim, kilo almamak için ne yapmalıyım, beslenme önerileri, sağlıklı yaşam, ramazanda beslenme, ramazan da nasıl beslenmeliyiz, oruç tutarken nasıl beslenmeliyiz, oruç tutarken ne yemeliyiz, oruç tutmak zararlı mı, oruç tutmak sağlıklı mı, oruç tutmanın faydaları, oruç tutmanın vücudumuza faydaları, oruç tutmanın faydaları nelerdir, ramazan da oruç tutmanın faydaları, oruç tutmak sakıncalı mı