Sahurda Neler Yenmeli?

Ramazan ayının en çok önemli öğünlerinden biri de sahurdur. Çünkü vücudun gün içerisinde ihtiyaç duyduğu bütün besinler bu öğünde yerini almaktadır. Sahur yapmadan oruç tutmak bireyde yorgunluk, halsizlik ve bitkinlik gibi problemlerin meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle muhakkak sahura kalkmadan oruç tutulmamalıdır. Aynı zamanda sahurda da tüketilen besinlere de önem verilmesi gerekmektedir. Vücudu rahatsız edebilecek hemen her türlü gıdadan da uzak durulmasında fayda var diyebiliriz. Özellikle de mide rahatsızlıkları olan bireylerde de oldukça dikkatli davranmalarında fayda var diyebiliriz.

sahurda-neler-yenmeli

Sahura kalkmadan oruç tutmayın!

Pek çok kişi sahura kalkmadan oruç tutulmaması gerektiğini dile getirmektedir. Ancak toplumumuzda ne yazık ki birçok kişi sahura kalkmadan da oruç tutmaya çalışmaktadırlar. Fakat sahura kalkmadan oruç tutmak ise açlık sürecinizi bir hayli uzatacaktır. Vücudumuzun da enerji depusunu zamanından önce kaybetmesine de neden olmaktadır.   Bu nedenle de ramazan ayı boyunca daha çok iftar öğününe değil sahura özen göstermemiz gerekmektedir.

sahurda-neler-yenmeli-2

Bunun yanı sıra sahurda en çok önemli olan unsurlardan biri de bol su tüketimidir. Sahur süreci boyunca devamlı olarak su tüketimi sağlamanız gün boyunca fazla susamanızı engelleyerek rahat bir şekilde orucunuzu tutmanıza da yardımcı olabilirsiniz. Bunun yanı sıra da su içmek istemeyenlerdenseniz bunun yerine açık çay, bitki çayları, meyve suları, gibi  pek çok sıvı içeceği doğru bir şekilde tüketebilirler.

sahurda-neler-yenmeli-3

Dikkat etmemiz gereken bir diğer konular arasında yerini alabilecek olan sahurda kahvaltılık türlerinden düzenli bir şekilde tüketmemiz hem daha hafif olmasını sağlayabileceği gibi hem de uzun süreli tok kalmamıza da yardımcı olabilecek besinleri içerdiği için tercihlerimiz arasına yerleştirmemizde fayda var diyebiliriz.

 

Protein tüketimi: yumurta ve peynir

Söyleyebileceğimiz süper ikililer arasında yer almaktadır. Sahurlarında neredeyse vazgeçilmezleri arasında da yerini almaktadır. Hem vücudumuzun ihtiyacı olabilecek proteinin sağlamamıza da yardımcı olabilir. sahurda-neler-yenmeli--5

Elbette ki sebze ve meyveleri de unutmamamızda fayda var diyebiliriz. Vücudumuzun ihtiyacı olabilecek vitamin ve lif ihtiyacının en önemli kaynakları arasında yer alan sebze ve meyveleri muhakkak tüketmemizde fayda var diyebiliriz.

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

sahurda neler yenmeli, sahurda dikkat edilmesi gerekenler, hangi besinler tüketilmeli, oruç tutarken tok kalmanın yolları, kolay oruç tutmanın yolları, ramazanda, hangi besinler tok tutmaya yardımcı