Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Cildimiz hepimiz için çok değerlidir. Cilt sağlığımızı korumak için güneşe karşı korunur, kremler kullanır ve bazı cilt bakımlarını yaparız. Her ne kadar cilt sağlığımıza dikkat etsek korunsakta bazen cildimizde bazı hastalıklar oluşabilir. Birçok cilt hastalığı vardır ve bunlardan biride sedef hastalığıdır. Sedef hastalığının; nedeni tam olarak bilinmesede beyaz kan hücrelerindeki anormallikler sonucunda ortaya çıktığı bilinmektedir. Sedef hastalığının oluşmasında birçok etken vardır. Sedef hastalığının nedenleri ve belirtileri.

Sedef Hastalığı Nasıl Oluşur?

Psoriasis olarak da bilinen sedef, hastalığın bulunduğu yerde kızarıklık şeklinde kendini gösteren, zaman zaman ortaya çıkan, bir çeşit deri hastalığıdır. Derinin üst tabakasının kalınlaşarak ve büyümesiyle sedef renginde kabuklanmalar görülür. Deri birkaç günde bir kendini yenilemeye başlar. Derinin üstünde ölü hücre tabakası artar ve zaman zaman dökülmeler görülür. Mikroplanma nedeniyle oluşmayan sedef hastalığı bulaşıcı değildir.

Her hastalıkta olduğu gibi sedef hastalığnın da oluşmasında bazı nedenler vardır. Genellikle nedenleri arasında; stres, tramvalara, yaralanmalar, mikropların neden olduğu hastalıklar, eklem romatizması ve boğaz enfeksiyonu gibi hastalıklar ve bunun dışında kanser tedavisinde kullanılan, bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçların kullanılması sedef hastalğının oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Bunun dışında stres önemli bir etkendir. Sedef hastası olan hastaların stres yaşamaları durumda sedef daha fazla yayılarak çoğalmaktadır. Her hastalığın nedenleri başında gelen stres, sedef hastalığını da tetikleyeceği için stresten uzak durmak önemlidir.

Sedef Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sedef hastalığının tanısının konulması ve tedavi yöntemlerinin uygulanması için öncelikle mutlaka alanında uzan bir doktora gitmelisiniz. Genellikle dirseklerde, dizlerde, tırnaklarda ve saç derisinde görülen sedef hastalığının belirtileri ise şöyledir;

– Cildin herhangi bir bölümünde derinin tabakalaşması, kalınlaşması ve kabuklanması.

– Deride pembe renkli bir plak, yüzeyinde gümüş renginde kabarıklıklar.

– Elinizi sedeflenen bölgeye sürdüğünüzde toz gibi ele bulaşması.

– Deride pul pul dökülmeler, kaşıntı.

– Tırnaklarda küçük çukurlanmalar, sararmalar ve tırnağın yatağından ayrılması.

– Saç derisinde kaşınma sonucu kepek görünümlü dökülmeler seder hastalığının bazı belitilerindendir.

Sedef Hastalığının Tedavisi

Her hastalıkta olduğu gibi sedef hastalığının da tedavisi vardır. Öncelikle hastanın sedef hastası olduğundan emin olarak öncelikle dökülmelerin, kaşıntıların yok edilmesi ve iltihaplanmaların önüne geçilmesi amaçlanır. Bunun için birtakım kremler, losyonlar verilerek hastanın tedavisine başlanır. Bunun dışında doktorun gerek gördüğü taktirde fototerapi denilen güneş ışığı da ilaçların beraberinde kullanılır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sedef, sedef hastalığı, sedef hastalığı nedir, sedef hastalığı neden oluşur, sedef hastalığı belirtileri, sedef hastalığı tedavi yöntemleri, sedef hastalığı neden olur, sedef hastalığı bulaşıcı mı