Şeker Hastaları Ne Yemeli Nasıl Diyet Uygulamalı?

Türkiye’de genç yaşlı birçok kişide sık görülmeye başlanan şeker hastalığı yani diyabet belirtilerini; kalp hastalıkları, kilo kaybı, görme kaybı, felç, yaraların iyileşmesinde gecikme ve böbrek hasarı gibi yan etkileri ile gösteriyor.

Şeker Hastalığı yani Diyabet, besinlerden elde edilerek karaciğerdeki depolardan kana salgılanan glikoz, insülin hormonu yardımıyla hücre içine girerek enerjiye dönüşür, işte bu insülin hormonunun bulunamaması ya da vücutta yeteri düzeyde olamaması durumunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu yüzden yediklerimizden elde edilerek depolanan bu besinlere ve değerlerine dikkat ederek tüketmemiz gerekmektedir. Peki şeker hastaları ne yemeli nelerden uzak durmalı?

Öncelikle şeker hastaları yüksek lifli gıdaları tercih ederek kan şekerinin aniden değil yavaş yavaş yükselmesini sağlamalıdır. Yağ ve proteinden daha belirleyici olması sebebiyle karbonhidrat tüketirken daha dikkatli olmamız gerekmektedir. Ayrıca “0 karbonhidrat tüketmek” diye bir durum söz konusu değildir. Bu yüzden tükettiğimiz rafine karbonhidratları yani beyaz ekmek, makarna, beyaz pirinç, şekerleme gibi yiyecekleri beslenme listenizden çıkarmaya özen gösterin

– Beyaz pirinç yerine esmer pirinç,

– Normal patates yerine tatlı patates,

– Normal makarna yerine kepekli makarna,

– Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği,

– Şekerli kahvaltılık gevrekler yerine müsli,

– Mısır yerine bezelye ya da yeşil yapraklı sebzeler tüketebilirsiniz.

Bunun dışında Şeker Hastalarının dikkat etmeleri gereken bir diğer beslenme uyarıları ise şöyle;

 

– Tuzu azaltın

Tuzun birçok zararı olduğunu ve birçok organımıza olumsuz etkileri olduğunu biliyoruz bu hasarı tuz miktarını azaltarak ve hatta hazır gıdalardan uzak durarak azaltabilirsiniz.

 

– Tükettiğiniz yağ miktarını, özellikle doymuş yağları azaltın

Yağı azaltmak hem kilo kontrolü hem de genel sağlınız açısından oldukça faydalı olacaktır. Kızartma gıdalar, margarin gibi yağ kaynakları yerine omega yağ asitleri bakımından zengin doğal ve işlenmemiş yağları tercih edin ayrıca et ve balık gibi besinlerinizi kızartmak yerine ızgarada pişirerek tüketebilirsiniz.

 

– Tükettiğiniz balık miktarını arttırın

Somon, ton, uskumru gibi yağlı, soğuk su balıkları başta olmak üzere haftada en az 2-3 öğün balık yiyin.

 

– Daha fazla sebze ve meyve yiyin

Vücudunuz için gerekli vitamin, mineral ve besin lifini almak için günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmeye çalışın.

 

– Beslenmenize fasulye ve mercimeği ekleyin

Fasulye, nohut, bezelye, nohut, yeşil ve kırmızı mercimek kan şekerini kontrol altında tutmanıza yardımcı gıdalardır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

diyabet, diyabet ve diyet, diyabet hastaları nasıl beslenmeli, şeker hastaları ne tüketmeli, diyabetin olumsuz etkileri, şeker hastaları için diyet, şeker hastaları nelere dikkat etmeli, şeker hastaları nelerden uzak durmalı, diyet, şeker hastalığı