Şeker Hastalığına Ne İyi Gelir?

Meşe palamudunun pek çok faydası olduğunu söyleyen uzmanlar, çörek otu ile birlikte kullanılması şeker hastalarına da yardımcı olabilecek seçenekler arasında da yerini almaktadır. Meşe palamudu bitkisinin kestane türünden aynı zamanda pelit denilen yemiş cinsinden sert ve tırnaklı bir meyve olduğunu da ifade etmektedirler. Pelidin tatlıları olmakla birlikte beraber genellikle tadı acıdır ve bazı hayvan türlerinin aynı zamanda da besin kaynağıdır. Palamutlar tabiatı itibari ile atıkları biriktiren bir bitki olduğundan kimyasal atıklardan da uzakta tarımsal ilaç ve gübre gibi etkenlerden de etkilenmemiş bir bitkidir.

seker-hastaligina-ne-iyi-gelir--1

Anadolu’da pek çok hastalık tedavisinde kullanılan meşe palamutlarının kahve yapımında da kullandığını ifade eden uzmanlar, bu kahvenin de genelde şifa maksadı ile kullanıldığını da kaydetmektedir.

Bitki, kabızlık yapıcı etkisinden dolayı özellikle ishal vakalarında da kullanılmaktadır. Mikro öldürücü ve kanama durdurucu özelliğinden dolayı da açık yaralarda tozu faydalıdır. Kanama durdurucu özelliğinden dolayı da mide kanamalarında, damarlarda ki büzücü etkisinden dolayı basur tedavilerinden de kullanılır. Bazı eski kitaplarda da prostat için kullanıldığı bilgileri mevcuttur. Çörek otu ile birlikte kullanılması şeker hastalarına faydalı olabilir.

seker-hastaligina-ne-iyi-gelir--2

Mide rahatsızlıklarında da palamut çayı fayda sağlayabileceği gibi ateş düşürücü etkisi de bulunmaktadır. Ayrıca palamut, boya sanayisinde de kullanımı sağlanmaktadır. Yaklaşık olarak 500 yıl ömrü olan meşe ağacı ve meyvesi pelitin bilinen herhangi bir yan etkisinin olmaması bu bitkiye olan talebi de bir hayli arttırmaktadır. Doktor tavsiyesi ile doz aşımı yapmadan da kullanımı tıbbı tedaviye destek vermektedir.

seker-hastaligina-ne-iyi-gelir--3

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

şeker hastalığına ne iyi gelir, şeker hastalığı, hangi besinler şeker hastalığına iyi gelir, sağlıklı beslenme,  düzenli beslenmenin faydaları, şeker hastalığı tedavisi, şeker hastalığına neler iyi gelir