Şeker ölçüm cihazı nasıl kullanılır?

Şeker ölçüm cihazı nasıl kullanılır?

Şeker hastası yani tıptaki adıyla diyabet hastalarına hekimleri tarafından düzenli olarak kan şekerlerini ölçmelerini ve çıkan değerleri not edip daha sonra tutmuş oldukları bu not hakkında hekimlerine bilgi vermeleri gerekmektedir. Aynı zamanda kan şekeri değerlerinde herhangi bir değişim söz konusu mu, sağlıklarını tehdit eden bir durumun gelişme riski var mı, bunları da takip etme için evlerinde şeker ölçüm cihazı kullanarak kan şekerlerini ölçmekteler. Ancak birçok kişi kan şekeri ölçümü yapan şeker ölçüm cihazını nasıl kullanması gerektiğini bilmemektedir. Şeker ölçüm cihazını kullanma konusunda bilgi sahibi olmayanlara, şeker ölçüm cihazı nasıl kullanılır, bahsetmek istiyoruz.

Şeker ölçüm cihazı kullanımı

Glukometre adı verilen bu şeker ölçüm cihazının kullanımı kısaca şöyledir:

Glukometre kullanımı:

Glukometreyi kullanmaya başlamadan önce ellerinizi bir güzel yıkamalısınız. Eller yıkandıktan sonra deleceğiniz parmağınızı kolonyalı pamuk ile sildirin. Ardından şeker ölçüm cihazına stribi takın ve damla işaretinin çıkmasını bekleyin. Şimdi ise parmağınızı lanset denilen iğne ile delin.

Parmağınızı deldikten sonra gelen ilk kan damlasını silin ve parmağınızı sıkarak ikinci damlayı bekleyin. Stribin özelliğine göre gelen ikinci kan damlasını ya üzerine ya da kan damla emici bölgeye damlatınız.

Son olarak kolonyalı pamuğu kanayan parmağınıza bastırarak kanı durdurabilirsiniz.

Şeker ölçüm cihazını kullanırken eğer ilk gelen kan damlası ile ölçüm yaparsanız, yanlış sonuç alacaksınız. Bu nedenle ilk gelen damla pamukla silinmeli, ikinci gelen damla ile sonuç alınmalıdır.

glukometre kullanımı, glukometre nasıl kullanılır, şeker ölçüm cihazı kullanım önerileri, şeker ölçüm cihazı kullanımı, şeker ölçüm cihazı nasıl kullanılıyor, şeker ölçüm cihazının kullanımı, şeker ölçüm cihazının kullanımı nasıldır