Şekerin Karaciğere Zararları Nelerdir?

Şeker, hayatımızın herhangi bir noktasında karşımıza çıkan ve çoğu zaman hayır demekte zorlandığımız bir besindir. Pancarın işlenmesi ile elde edilen beyaz rafineri şeker uzmanlarca sağlıksız bulunmaktadır. Rafineri şekerin vücuda girişi ile birlikte vücut çok yüksek miktarda işlenmiş şekeri kaldıramaz. Vücuttaki temel organlar bu kalitesiz şekerin tüketimiyle ciddi zarara uğrayabilir. Şekerin fazla tüketimi kalp krizi riskini arttırır. Çünkü şeker kalbin pompalama mekanizmasını etkilemekte ve kalpte arıza riskini artırmaktadır.

Çocuklarda ve gençlerde göbek bölgesi yağlanmasını attırmaktadır. Şekerin türeci olan fruktozun aşırı alımı yağlanma sorununa neden olur. Bu yağlanma ilerleyen dönemlerde kalp hastalıklarının ve diyabetin riskini artırır. Şeker ayrıca kilo alımını, yeme arzusunu ve uyuma zorluklarını artırır. Öyle ki şekerin fazla tüketilmesi yani yüksek miktarda şeker alımı çalışmalara göre bağışıklık sisteminin bakterilere, virüslere, parazitlere ve çeşitli mikroorganizmalara karşı mücadele yeteneğini önemli ölçüde zaafa uğratmaktadır. Ayrıca uzmanların görüşüne göre şeker vücuda alkol kadar zarar vermektedir.

Alkolün karaciğere zararı herkes tarafından bilinmektedir. Şekerde karaciğere alkol ile yanı etkide  zarar vermektedir. Vücuda şeker girişinin fazla olması alkol gibi karaciğer üzeride kronik etkilere yol açmaktadır. Meyvelerden alınan şekerin yağa dönüşümü daha hızlı olduğu için iç organ yağlanmasına aynı zamanda karaciğer yağlanmasına yol açmaktadır.

Karaciğerin yağlanması ile birlikte vücutta bir çok karaciğer enziminin salgılanmasında sıkıntı oluşur. Ayrıca karaciğer yağlanmadan kaynaklı görevini tam anlamıyla yerine getiremeyerek toksit ve zehirli maddeleri tolere edemez. Bu da vücudunuzu olumsuz yönde etkiler. Özellikle göbek bölgesi yağlanması sorunu yaşayanlarda karaciğer yağlanması riski yüksektir. Elde edilen verilere göre karaciğer hasarı aşırı kalori ya da kilo artışı olmadan da ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca aşırı şeker alımı karaciğer büyümesinin nedenidir.