Şekerin kilo almada ki nedenleri

şekerin etkileriYapılan kilinik araştırmalarına göre şeker vücut sağlığı açısından bir çok zararı olan bir besin olarak gösterilmektedir. Hastalığı bile bulunan bu besin içerisinde ki hücreleri canlandırıcı yapıları fazla tüketilmesi ile birlikte hücrelerin ölümüne ve yağ bezelerin şişmesine neden olmaktadır. Bu sebeple çok şeker tüketmek fazla kilolara neden olmaktadır.

Şeker tüketmeyi dengelemek ve mümkün olduğunca doğal bir şekilde bu ihtiyacı karşılamak en sağlıklı beslenme çeşidi içerisin de yer almaktadır. Tatlandırıcı besinler olarak pastalar, güzel kekler içerisin de yer alan şekerin, un ile birlikte tüketilmesi kilo almaya yardımcı etkendir. Fakat alınan bu kilolar hiç sağlıklı değildir. Bunun sebebi üst yazımızda da açıkladığımız gibi yağ bezelerinin şişmesine sebep olurlar ve fazla kilolar ile damar tıkanıklığına kadar giden hastalıklara neden olmaktadırlar.

Mümkün olduğunca şeker tüketimini azaltmalı ve vücut içerisinde ki şekeri dengeleyici sebze ve meyveleri tüketmeliyiz. Şekeri en iyi dengeleyici besin olarak meyveleri tüketebilirsiniz. Meyveler içerisin de barındırdığı doğal mineral ve vitaminler sayesin de hücrelerin yenilenmesin de büyük katkı sağlamaktadır. Vücut içerisinde ki fazla şekerin meyvelerden takviye edilen mineraller ile ayrıştırılarak dışarı atılmasını sağlarlar. Sindirim sistemini düzenlenmesinde de etkileri bulunan bu mineraller ile fazla şekerlerden kurtularak kilo almanızı engelleyebilirsiniz.

Günde en az bir meyve tüketerek şeker dengenizi sağlayabilir, fazla şekerlerinizin cilt dışına atılmasına yardımcı olabilirsiniz.